Plzeňské podzemí má 13 kilometrů chodeb a v některých místech až tři poschodí
Plzeňské podzemí je jedním z mnoha přístupných historických městských podzemních komplexů v Česku. Labyrint sklepů, chodeb, jímek, spilek a studní se svými 13 kilometry řadí k největším historickým podzemním systémům ve střední Evropě.
Byl budován od konce 13. století a v některých místech má až tři poschodí. Podzemí se v minulých stoletích používalo například jako lednice – ke skladování potravin a ledu, ale i k výrobě piva. Ve sklepích pivo kvasilo, zrálo a samozřejmě se zde i skladovalo.
Neméně důležitou funkcí bylo zajištění přístupu ke kvalitním zdrojům vody. Původně se pod historickým centrem Plzně nacházelo na 360 studní. Dalo se zde nalézt i několik řemeslných dílen, vodárenský systém zásobující městské kašny, a v neposlední řadě bylo podzemí i bezpečným útočištěm v době válek nebo husitského obléhání.
Dnes najdeme v nejvyšších patrech podzemí restaurace, vinárny i soukromé sklepy. Do nižších pater se na prohlídku dostanete z Pivovarského muzea.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.