Plzeňský památník obětem zla s meditační zahradou dobíjí pozitivní energií
Památník obětem zla s meditační zahradou v Plzni je místem odpočinku, rozjímání a hlavně odpuštění. Původně ovocný sad na kraji Plzně přebudoval Luboš Hruška. Plukovník československé armády, který byl za pokus o útěk z republiky odsouzen k 18 letům těžkého žaláře. Zahrada se nachází u řeky Radbuzy a je neuvěřitelnou oázou klidu.
Během svého věznění si Luboš Hruška slíbil, že jestli přežije útrapy a týrání, vytvoří v Plzni meditační zahradu přístupnou všem. Roky strávené ve vězení přežil a na okraji Plzně, kousek od Tyršova mostu začal v 60. letech přetvářet ovocný sad.
Jako bývalý plukovník československé armády s vojenským vzděláním neměl se zahradničením žádné zkušenosti. Začal proto dojíždět do školy v Průhonicích u Prahy. A pomalu se stával zručným zahradníkem.
Přeměna ovocného sadu v meditační zahradu a památník obětem zla samozřejmě neušla pozornosti tehdejší státní moci. Často prý v okolí hlídkovali příslušníci státní tajné bezpečnosti. Postupnými úpravami se, nehledě na stálý dozor nad „podezřelým“ kriminálníkem Hruškou, dílo nakonec podařilo. Luboš Hruška vytvořil unikátní místo věnované všem obětem zla a násilí.
Luboš Hruška zemřel v roce 2007, pár týdnů před svými 80. narozeninami. Nehledě na to, jaká sám za svůj život zažil příkoří a zlo ze strany státní moci, našel v zahradě to nejcennější – odpuštění.
V zahradě je řada originálních soch a také Křížová cesta. Bývalé prohlubně po těžbě písku v původním ovocném sadu přebudoval Hruška v krásná poetická jezírka. A samozřejmě nechybí ani lavičky.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Tisíce domácností jsou bez elektřiny. Na 70 místech je vyhlášen nějaký povodňový stupeň
-
Kam dosáhne voda? Podívejte se na mapy rozlivu
-
Hladík: Povodně by neměly zásadně ohrozit Prahu. Záležet bude na přítocích Sázavy a povodí Berounky
-
Za posledních 20 let se protipovodňová opatření výrazně zlepšila, zdůrazňuje ředitel Povodí Vltavy