Pondělí: Naplněné sny

5. červen 2017

Říká se, že když máte v životě určité sny, kterým věříte, splní se vám. Měli jste sen, který došel svého naplnění? Co to bylo? Jak se vám podařilo své sny naplnit? Kdo se případně o to zasloužil? Byla to pouze vaše zásluha nebo jste měli pomocníky? Setkali jste se s tím, že vám okolí nevěřilo a přesto jste neváhali své sny naplňovat? Podělte se s ostatními o váš příběh naplněného snu.

Pokud bych se zaměřila na sny, které se nám zdají během spánku, i tam se možná promítají naše tužby a přání, prostě to, po čem sníme v reálném životě. Má smysl o snech přemýšlet? Prý určitě ano.

Mnoho vědeckých objevů se zjevilo právě ve snu, kdy se snícímu propojilo mnoho informací v kýžený výsledek. Příkladem je dobře známá Mendělejevova periodická tabulka prvků, která se jejímu objeviteli zjevila v podobě šuplíků v dřevěné skříňce.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.