Procházka městečkem Úterý vás vrátí do časů dávno minulých. Oblíbili si ho i filmaři

3. březen 2024

Město Úterý ležící v nejzápadnější části okresu Plzeň-sever nemá jen zajímavý název. Jeho architektonická podoba a celková starobylost může v jeho návštěvnících vyvolat pocit, že se náhle ocitli v úplně jiném století. Půvaby města je možné objevovat v každém ročním období.

Město Úterý najdeme v nejzápadnější části okresu Plzeň-sever

„První písemná zmínka o Úterý pochází z roku 1233. Název města možná souvisí se dnem v týdnu, ale možná také ne. Určitě však souvisí s trhy, protože buď se ten významný trh, který v Úterý v minulosti býval, konal v úterý, anebo se tak město jmenuje proto, že to byl druhý nejvýznamnější trh po Teplé,“ vysvětluje obyvatel a patriot města Úterý Petr Strádal.

Ve městě najdete řadu krásných starobylých, mnohdy hrázděných domů, kostel a také radnici, kde se konají svatební obřady. Uprostřed náměstí stojí mariánský sloup a kašna z 18. století. „Zdejší domy mají gotické základy. Po velkém požáru v roce 1694, kdy Úterý skoro celé vyhořelo, bylo barokně přestavěno. Současná podoba tedy pochází z této doby,“ dodává Petr Strádal.

Turisté do města přijíždějí, ale nemají se bohužel kde ubytovat, jelikož zdejší penzion byl zrušen. „Turisté tedy přijedou, podívají se a zase odjedou, což je špatně. Návštěvu Úterý je přitom možné spojit třeba s výletem do kláštera v Teplé, do Mariánských Lázní, Bečova nebo Lokte. To vše je v dosahu našeho města a jde o zajímavé lokality,“ uzavírá místní patriot. Barokní kostel Narození sv. Jana Křtitele stavěl dokonce Kryštof Dientzenhofer a určitě stojí za to zajít se na něj podívat.

Spustit audio