Rozhledna Růženka na Pastevním vrchu v Růžové připomíná medúzu nebo řopík
Stavbu rozhledny na Pastevním vrchu v Růžové na Děčínsku v Ústeckém kraji chystali dvacet let. Samotná stavba pak trvala od srpna 2017 do dubna 2018, kdy byla slavnostně otevřena. Stojí v nadmořské výšce 402 metrů a její celková výška je pouhých 6,2 metru. Přesto nabízí úchvatný kruhový výhled do okolí.
Po vystoupání 16 schodů se vám naskytne krásný rozhled. Uvidíte Děčínský Sněžník, Studený a Růžovský vrch, také Pravčickou bránu, České středohoří, Lužické hory i pozoruhodné stolové hory v sousedním Sasku Lilienstein a Papstein.
Netypická betonová rozhledna s kruhovými průzory, která turistům připomíná styl architekta Jana Kaplického, pochází z dílny Sdružení architektů Mjölk z Liberce. V budoucnu by tato malá rozhledna měla celá porůst zelení a splynout s přírodou, takže by měla být vlastně takovým kopečkem na kopečku.
Při jejím navrhování se architekti nechali inspirovat vzhledem malých vojenských bunkrů, kterých je v lesích Českého Švýcarska spousta. Náklady na výstavbu dosáhly asi 2,5 milionu korun, zhruba 300 tisíc korun se vybralo prostřednictvím veřejné sbírky. Jména dárců i sponzorů jsou vypsána uvnitř rozhledny.
Pastevní vrch u obce Růžová je sice mírné holé návrší, ale díky dobré dostupnosti a dalekému rozhledu sloužil za prusko-rakouské války a později za napoleonských válek jako důležitý vojenský bod. Později zde byl postaven větrný mlýn, který ale v roce 1868 vyhořel.
Nedlouho potom byla přímo pod vrcholem vystavěna turistická chata s vyhlídkovou terasou Hubertusbaude, která se záhy stala oblíbeným výletnickým cílem. V únoru roku 1932 chata vyhořela. Její oblíbenost byla ale tak velká, že byla obnovena a sloužila výletníkům až skoro do konce druhé světové války.
Po válce výletníky v turistické chatě vystřídali ubytovaní vojáci Československé lidové armády. Byla vybudována panelová cesta, na vrcholu byl umístěn radar a postavena dřevěná hláska. Nová Víska rozkládající se pod vrchem byla v rámci budování provizorního vojenského pásma vystěhována. V roce 1948 armáda Pastevní vrch opustila. Spolu s ním i bývalou turistickou chatu i Novou Vísku.
Na Pastevním vrchu se kromě rozhledny Růženky nachází i kříž, který býval cílem náboženských procesí. V roce 2005 prošel renovací. Před dnešní rozhlednou stávala na vrchu vyhlídka v podobě posedu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.