Simchat Tora – Dar profesorky Hebrejské univerzity Akademii věd
Svátek Radosti z Tóry, neboli Simchat Tóra. Leo Pavlát vysvětluje, že svátek oslavuje ukončení každoroční četby biblických Pěti knih Mojžíšových a zahájení nového cyklu čtení.
Během bohoslužby tak na slova posledního oddílu Tóry další předčítání navazuje úvodním oddílem od „na počátku stvořil Bůh". Symbolickým propojením počátku a konce se takto vyjevuje, že ani naučení Tóry nemají začátek a konec, že první i poslední je v ní pro člověka spjato jako věčná inspirace. Autor vysvětluje, proč muži při tomto svátku sedmkrát v tanci obcházejí synagogu a řadu dalších detailů a zvyklostí, které se k němu vážou.
Tři tisíce knižních titulů o Jeruzalémě. To je jedinečný dar profesorky Biancy Kühnel z Hebrew University v Jeruzalémě Ústavu dějin umění Akademie Věd České republiky.
V Brně nabízejí divadlení tvůrci Eva Lietavová a Pavel Strašák reflexi transportů tamního obyvatelstva. Podle zpráv z Židovské obce Brno se od března 1939 do června 1942 počet židovských obyvatel v kraji snížil z necelých patnácti tisíc na 855 osob. Koncem května 1942 odjížděl z Brna do Terezína poslední transport uzavírající sérii velkých deportací.
Moderuje Tomáš Töpfer.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.