Slovácká dědina v Topolné připomíná, jak se na venkově žilo a hospodařilo na počátku 19. století
Deset kilometrů od Uherského Hradiště se nachází obec Topolná. Stojí v ní dvě selské usedlosti z počátku 19. století, ve kterých si můžete prohlédnout expozici lidového bydlení. Součástí skanzenu je i sušárna ovoce, udírna a také poměrně slušně vybavená a zachovalá kovárna. Soubor budov patří Slováckému muzeu v Uherském Hradišti.
Dům č. p. 90 je selská usedlost, která má patrovou komoru. Dům byl postaven do tvaru písmene L. Hospodářská část je ukončena výměnkem a kovárnou. Až do konce 30. let tam jako kovář pracoval Karel Navrátil. Většina občanů Topolné si u něj objednávala kovářské výrobky, protože byl velmi zručným a vyhlášeným kovářským mistrem.
Areál usedlosti byl v roce 1996 doplněn o kopii stodoly a v roce 1998 roubenou studnou. V témže roce byla pro veřejnost zpřístupněna i původní kovárna. Kromě té nejsou další interiéry objektu běžně přístupné. Návštěvníkům ale slouží dvorní trakt, který je přizpůsobený pro pravidelná vystoupení folklorních souborů a kapel.
Dům č. p. 93 je také selskou usedlostí s patrovou komorou, hospodářským traktem a výměnkem. Do velké části objektu je možné se na požádání podívat. Návštěvníci v něm najdou expozici lidového bydlení a původní chlévy se zemědělským nářadím. V patře komory si pak mohou prohlédnout soubor předmětů souvisejících s praním a mandlováním prádla. A také expozici rybářství.
V roce 1994 prošel celý objekt rekonstrukcí. Na původním místě byla pak přistavěna kopie zděné stodoly. Areál zemědělské usedlosti postupně doplnily další drobné stavby: přístřešek stodoly pro velké zemědělské nářadí, sušírna ovoce z nepálených cihel, udírna, včelí úl, vahadlová studna a polní dřevěný kříž. Na pozemku usedlosti byly nakonec vysazeny vybrané staré odrůdy ovocných stromů a dřevin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka