Sobota: Trocha poezie nikoho nezabije...

8. duben 2017

Jaké místo měla poezie ve vašem životě? Kdo je vaším nejoblíbenějším autorem? Také jste psali, píšete a nebo jste se o to pokoušeli? Přednášeli jste někdy na veřejnosti? Vzpomínáte, když jste recitovali ve škole? Má poezie ve vašem životě místo i v současnosti? Sáhnete po ní? Vzpomínáte na nedělní chvilku poezie?

Poezie je vedle prózy a dramatu základním druhem literatury. Autor toho druhu umění je označován za básníka nebo básnířku.

Jedná se o jazykové dílo, které se od běžné mluvy odlišuje používáním uměleckých prostředků (rým, rytmus, metrum, obraznost nebo symbolika). Ve starověku toto slovo znamenalo veškerou literární tvorbu, někdy v období klasicismu získal tento termín nový význam, který označoval dobré dílo, bez ohledu na to, zda bylo psáno veršem či nikoli. Teprve později získal tento termín dnešní význam.

Dnes nepovažujeme za poezii všechna díla, která splňují popsané znaky (např. rituální texty, středověké vědecké texty, některá staroasijská díla, reklamní slogany apod.). Zrovna tak ale existují díla, která nesplňují některé, nebo dokonce i žádné tyto znaky, přesto jsou označována jako poezie. Jedná se především o báseň v próze.

Za první poezii lze považovat staré sumerské básně. Za další významnou poetickou tvorbu lze považovat řeckou a později i latinskou literaturu. Kořeny a vývoj dnešní poezie můžeme hledat až ve středověké literatuře, kdy se rozvíjela především epika ve formě rytířských románů, kronik. Tato témata po vynálezu knihtisku postupně začala přebírat próza a v dnešní době v poezii jednoznačně převažuje lyrika.

autor: kas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.