Štola Johannes je spolu s dalšími důlními díly v Krušnohoří na seznamu světového dědictví UNESCO
Nejvýše položeným městem v České republice je Boží Dar na Karlovarsku. Leží v nadmořské výšce 1 028 metrů v Krušných horách. A právě krušnohorská hornická a kulturní krajina se nově stala součástí světového dědictví UNESCO. Její významnou součástí je skarnový revír Zlatý Kopec a jeho největší důl Johannes.
Ještě před zápisem na tento seznam byla štola oblíbeným cílem nadšených geologů i vyznavačů adrenalinových aktivit. Nezbytným vybavením každého návštěvníka je helma, svítilna, holínky, plášť a rukavice. Při její návštěvě totiž můžete šplhat po čtyřicetimetrovém žebříku nebo se plazit v chodbě úzké jen čtyřicet pět centimetrů. Odměnou za toto úsilí vám bude pohled do pětisetleté důlní historie během dvou a půl hodinové prohlídky.
Důl Johannes byl zdrojem železných rud už od 16. století. Zdejší skarnová ložiska byla bohatým nalezištěm převážně železa, mědi a cínu. Těžba probíhala až do sedmdesátých let 19. století. Od roku 2013 je tento zachovalý komplex historických důlních děl zpřístupněn veřejnosti. Unikátnost tohoto místa podtrhuje i způsob jeho současné údržby. Vše se dělá „postaru.“ Ke zpevňování chodeb se používá výhradně dřevo. Beton a podobné moderní vymoženosti byste hledali marně.
Štolu můžete prozkoumat v rámci tří okruhů: základní prohlídkové trasy, speciální naučné trasy a velké adrenalinové trasy. Prohlédnete si dobývky, závaly, zatopené hloubení i labyrint vzájemně propojených chodeb. Kousek od výstupu z podzemí je k vidění žentour - replika těžního zařízení. Ve štole narazíte i na figuríny horníků v pracovních pozicích. Geologické složení zdejších hornin a další zajímavosti popisují informační tabule.
Štola Johannes je přístupná každý den od května až do konce měsíce září a její návštěva začíná v obslužném domku, který stojí na trase známé Stříbrné stezky, osm kilometrů od obce Boží Dar.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka