Středa: Lež má krátké nohy!

12. duben 2017

Souhlasíte s rčením, že „Lež má krátké nohy“? Kdesi jsem totiž četla, že lež prý oběhne svět dřív, než si pravda stačí obout boty. Co vy na to?

Máte problém lhát? Schvalujete alespoň tu „milosrdnou“ lež? Byli jste někdy ve svém životě nuceni lhát? Co vám to přineslo nebo naopak vzalo. Tolerujete lež u druhých? Pokud ano, za jakých podmínek?

Pravda a lež, dva protikladné způsoby užití slov. V etice hodnoty poměrně hluboké i lidsky zásadní. Většina z nás lež odsuzuje. Je však vždy snadné pravdu a lež od sebe oddělit? A co každodenní malé lži, kterých se dopouštíme? Dokážeme rozeznat pravdu od lži?

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.