Středa: Sběratelé autogramů

28. leden 2015

Patříte mezi ně? Co vás fascinuje na sbírání autogramů a fotografií známých osobností? Jak je získáváte? Jak vypadá vaše sbírka a na jaký "úlovek" jste opravdu pyšní?

Český filolog, básník a spisovatel Václav Hanka (1791-1861),zakladatel Českého muzea, je považován za praotce českých sběratelů autogramů. V roce 1877 se uskutečnila v Typografické besedě výstava autogramů, která byla jednou z prvních v Praze.

Jednou z největších sbírek na přelomu století byla sbírka architekta Josefa Hlávky (1831-1908),jeho sbírka obsahovala 5 915 čísel. Hlávka ji daroval Českému muzeu Sběratelství autogramů je krásná věc, ale někteří sběratelé by si měli uvědomit, že je to také o slušnosti a profesionalitě.

Tím je myšleno, že mnoho sběratelů autogramy bere jako výnosný obchod a tím škodí opravdovým nadšencům. Jde o větší počty kartiček a fotografii, které požadují po osobnostech. Proto některé celebrity nechtějí autogramy zasílat.


autor: kas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová