Středověký skalní hrad Vranov stojící na strmé skále se při novoromantické úpravě změnil v Pantheon
Hned několik nej je spojováno se skalním hradem Vranovem, který se nachází na strmém pískovcovém hřebeni nad řekou Jizerou v Českém ráji. Včetně předhradí měřil kdysi na délku téměř 400 metrů, což z něj činí nejdelší skalní hrad v Čechách. V jeho areálu bylo do pískovce vytesáno velké množství místností, které z něj dělají nejkomplikovanější hrad. I ten ale časem zpustnul. V 19. století prošel novoromantickou úpravou do podoby Pantheonu.
Založení hradu se datuje do okolí roku 1425, kdy Heník z Valdštejna využil seskupení pískovcových skal strmě padajících do údolí. Hrad byl obrannou pevností, kde se v nebezpečných dobách ukrývali obyvatelé zdejší vesnice. Valdštejnům patřil hrad po celé 15. století a Vranovské panství v době rozkvětu čítalo přes 50 vesnic od Turnova po Jablonec nad Nisou a Železný Brod.
„Bylo tady takové nádvoříčko, kde byly různé dílny, dokonce i kovárna. Na místě dnešního letohrádku stával dřevěný kostelík. Směrem po hřebeni byla veliká třípatrová dřevěná budova a tam, kde dneska stojí kříž, bývala hláska,“ popisuje dřívější podobu Vranova jeho správce Jiří Šťastný. Množství dřevěných konstrukcí dokládají zářezy a drážky ve skalách.
Roku 1538 prodal Jindřich z Valdštejna panství Vartemberkům a s nimi přišla doba úpadku hradu, protože vrchnost našla lepší bydlení na tvrzi v obci Malá Skála, později na maloskalském zámku. Vranovské panství koupil roku 1802 textilní podnikatel František Zachariáš Römisch, který kromě přestavby zámku zásadně změnil i vzhled hradu Vranova a udělal z něj památník slavných tehdejší doby – Pantheon.
Z hradního paláce se stala Síň tří mocnářů věnovaná památce vítězů nad Napoleonem v bitvě u Lipska. Hradní sklepy se staly Sinedovou jeskyní. Jméno jeskyně je obrácené příjmení rakouského básníka Michaela Denise. I další tesané prostory se staly jeskyněmi, na hradě byla i poustevna. Krále Jiřího z Poděbrad a Karla IV. připomínají památníky a na hradním nádvoří nechal Römisch postavit letohrádek v podobě kaple. Církevním účelům ale nikdy nesloužil.
Letohrádek vždy býval a je i dnes místem setkávání. Oblíbený je především mezi svatebčany. Romantickými úpravami, které trvaly 20 let, prošlo i širší okolí hradu. Určitě stojí za to vydat se i na vyhlídku jménem Zahrádka nebo na druhou stranu po Zlaté stezce Českého ráje k dalšímu skalnímu hradu, Frýdštejnu. Pantheon je otevřený každý den od května do října.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
![jak_klara_obratila_na web.jpg jak_klara_obratila_na web.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/e267b388c06a96c1b90c7443afcd1a84.jpg?itok=NWANcVy-)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/94949a2cda8b0e5970dc036a8b74667d.jpg?itok=bfzCOlUT)
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.