Svatý Jan pod Skalou uchvátí vyhlídkou i zázračnou studánkou. Historie malebného místa je ale divoká a spojená s legendou
Obec s tímto poetickým názvem leží v chráněné krajinné oblasti Český kras. V polovině 9. století se zde usadil poustevník Ivan, syn křesťanského vladaře Gostimysla. Uprostřed lesa, v jeskyni pod skalou, prožil v modlitbě, postu a samotě přes čtyři desítky let. Živil se lesními plody a mlékem ochočené laně.
Podle legendy Ivanovu laň skolil kníže Bořivoj, když si z nedalekého Tetína vyjel na lov. Ze smrtelné rány zvířeti místo krve vyteklo mléko. Bořivoj Ivanovi nabídl, aby se s ním odebral do knížecího sídla, ale Ivan odmítl svůj poustevnický život opustit.
V polovině 11. století byl nad jeskyní založen benediktinský klášter. V barokním slohu ho přestavěl patrně Kryštof Dientzenhofer. V den Ivanova svátku sem přicházely pravidelné poutě.
V rámci josefínských reforem byl klášter zrušen a přeměněn na zámek. V 50. letech 20. století byl v objektu tábor nucených prací, krátce i věznice. Později zde byla škola pro příslušníky StB a archiv ministerstva vnitra.
Malebné místo je dnes vyhledávaným cílem turistů, nejen kvůli krásné vyhlídce, ale i Ivanově studánce s údajně zázračnou vodou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka