Symbolem první parní železnice na našem území jsou dodnes viadukty před stanicí Hranice na Moravě

12. červenec 2023

Prvním městem na našem území, do kterého přijel parní vlak, bylo Brno. Stalo se tak 11. listopadu roku 1838.

Tři zkušební jízdy měly tehdy prověřit právě dokončený úsek z nedalekého Rajhradu. Pravidelná osobní doprava z Vídně do jihomoravské metropole pak začala fungovat v červenci následujícího roku. Brnem to ale nekončilo.

Rodící se Severní dráha císaře Ferdinanda v následujících letech pokračovala dál na Přerov a Lipník nad Bečvou až do Bohumína a na dnešním území Polska se napojila na pruskou železniční síť. První parní železnice na našem území měla hlavně obchodní význam a přispěla k rozvoji ostravské průmyslové oblasti.

Symbolem první parní železnice na našem území jsou dodnes viadukty před stanicí Hranice na Moravě, které jsou od roku 2007 kulturní památkou.

autor: Jan Herget
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.