Technologie výroby modrotisku je zapsaná na seznamu nemateriálního kulturního dědictví UNESCO
Modrotisk je starodávná ruční textilní tiskařská technika, pomocí které se zdobily látky nejenom na našem území, ale doslova po celém světě.
Z modrotiskových látek se v minulosti šily hlavně lidové kroje, ale vyráběly se z něj také například ubrusy nebo povlečení. Na plátno z přírodních materiálů se pomocí dřevěných či kovových forem nanese krycí hmota zvaná pop, která chrání vzor před zabarvením.
Po zaschnutí a vytvrdnutí popu se látka barví v indigové lázni, která dává modrotisku charakteristickou modrou barvu. Zabarvená látka se nakonec pere v slabém roztoku kyseliny sírové, tím se odstraní krycí hmota a objeví se doposud skrytý vzor. Krycí hmota zároveň látku chemicky ošetří a díky tomu se ani při počátečním vypírání přebytků barviva bílý vzor nezabarví.
Modrotisková dílna v Olešnici na Moravě se datuje od roku 1816 a je jedna ze dvou posledních dílen svého druhu na našem území. Součástí dílny je muzeum, v němž se můžete seznámit s procesem výroby modrotisku a také navštívit prodejnu vlastních výrobků – metráže, bytových doplňků, hraček, suvenýrů. Díky své jedinečnosti je technologie výroby modrotisku zapsána na seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.