Téměř všechny svitky od Mrtvého moře jsou rozluštěny

4. únor 2018

Audiovizuální nahrávky vzpomínek pamětníků holocaustu a dalších genocid 20. století jsou už 8 let v pražském Centru Malach. V Izraeli rozluštěn předposlední svitek od Mrtvého moře. 140 let od narození Martina Bubera.

Přes 54 tisíc audiovizuálních nahrávek rozhovorů s pamětníky událostí celého 20. století si můžete poslechnout v samém srdci Prahy v Centru vizuální historie Malach. To sídlí v budově Matematicko-fyzikální fakulty na Malostranském náměstí a v pondělí si odbornou konferencí připomnělo 8. výročí své existence. Podobných center je na celém světě ke čtyřiceti. Více v příspěvku Jany Šustové.

Otevření Centra vizuální historie Malach

Slavné Svitky od Mrtvého moře, které patří k nejvýznamnějším nálezům 20. století, nejsou dodnes všechny rozluštěny. Předposlední z nich nyní úspěšně rozšifrovala badatelka z univerzity v Haifě. Pokračuje Gita Zbavitelová.

Před 140 lety se ve Vídni narodil Martin Buber. Tento významný židovský filozof spojil svůj život se sionistickým hnutím, chasidstvím, ale i s mezináboženskými a mezinárodními mírovými rozhovory. O jeho životě si s Mikulášem Vymětalem bude povídat Kateřina Havlíková.

Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer.

autor: Tvůrčí skupina Publicistika
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.