Tři sta let o něm nikdo nevěděl. Středověké podzemí objevili v Přeskačích až při budování kanalizace

19. únor 2025

Malá vesnička Přeskače na Znojemsku na jižní Moravě může být příjemnou zastávkou pro milovníky podzemních prostor. Ačkoli vznik zdejších kopaných chodeb se datuje odhadem do 14. století, dlouho se o nich nevědělo. K jejich znovuobjevení přispěla až výstavba obecní kanalizace v roce 2004. Prohlídku podzemních prostor je třeba si zajistit předem telefonicky.

Podzemní chodby vznikly nedaleko přeskačského kostela pravděpodobně ve 14. století. Komplexní archeologický průzkum v této lokalitě dosud nebyl proveden a tak se o historii a účelu chodeb ví jen velmi málo. Sloužily nejen k uchovávání potravin, ale také jako úkryt místních obyvatel v době válek.

Patrně během 17. století byl vchod do podzemí zasypán. Od té doby se sice neslo povědomí o tom, že by v Přeskačích měly být nějaké podzemní prostory, ale jejich umístění postupně upadlo v zapomnění.

K jejich znovuobjevení přispěla v roce 2004 náhoda. Na chodby se přišlo během výkopových prací při budování obecní kanalizace. Díky dotacím pak vznikla i malá návštěvnická budova s pokladnou a výstavkou vykopávek. V roce 2009 byly chodby zpřístupněny veřejnosti.

Výška hlavní chodby se pohybuje od 170 do 190 centimetrů

Přeskačské podzemí tvoří hlavní chodba o délce přibližně 35 metrů s výškou od 170 do 190 cm a vedlejší chodbička se třemi kruhovými místnostmi. V těch jsou na stropě větrací průduchy. Podle nálezů zde byla ohniště, kolem kterých se sedělo na kamenech. Chodby byly hloubeny ručně do horniny jménem serpentinit (hadec). Při sestupu po schodech do podzemí lze ve výklenku nahlédnout do obilní jámy, která dříve sloužila k uskladnění obilí.

Podzemí v Přeskačích nemá žádnou pevnou otevírací dobu a prohlídku je proto nutné si vždy předem telefonicky domluvit na čísle 731 139 506. Průvodkyně Zdislava Vyklická se návštěvníkům může věnovat pouze ve svém volném čase, proto je vhodné volat minimálně jeden den předem.

V hornině serpentinit (hadec) jsou patrné záseky středověkých nástrojů. Lidé chodby ve 14. století hloubili ručně
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.