U Pinkasů. Slavná pražská hospoda, kde sedávali Masaryk, Werich nebo Hrabal
V letním seriálu o hospodách, kam chodívali slavní spisovatelé a další osobnosti vás tentokrát zavedeme do samého středu historické Prahy, kde najdete na Jungmannově náměstí 15/16 hospodu U Pinkasů. Tam se mohou pochlubit celou řádkou slavných štamgastů.
V roce 1842 se v Plzni začalo vařit pivo novou metodou. A slavilo úspěch. Doslechl se o tom i Jakub Pinkas, krejčí z Prahy. Slovo dalo slovo a Pinkasův přítel, forman Salzmann, mu rok na to, začátkem dubna, přivezl 2 vědra této dobroty. Plzeňské mu zachutnalo. Pak i jeho přátelům, kterým taky nalil. A tak Pinkas pověsil krejčovskou živnost na hřebík, stal se hostinským a založil tradici dodnes fungující hospody U Pinkasů.
Zájemců o kvalitní plzeňské pivo přibývalo a do původních prostor už se nevešli. V roce 1876 proto Pinkasovi přikoupili ještě sousední dům. Nad oroseným půllitrem tu sedávali obyčejní i méně obyčejní návštěvníci. A tak klasické pivní řeči střídaly vážné debaty společenského i národního významu. František Palacký, Pavel Josef Šafařík, František Ladislav Rieger, Josef Jungmann, T.G. Masaryk, Jan Masaryk a mnozí další chodívali k Pinkasům.
Pod taktovkou Brabců
Od roku 1882 restaurace fungovala pod taktovkou rodiny Brabců. Až do znárodnění nesl podnik název „Brabcova plzeňská restaurace U Pinkasů“. Pan Brabec byl uznávaným hostinským. Dlouho byl jedním z nejstarších členů Ústřední jednoty československého hostinství Hostimil, kde působil víc jak 50 let. Vařívala paní Brabcová a podle některých jejích receptů se U Pinkasů vaří dodnes.
Herečtí hosté
Že bychom neměli zapomenout na další známé osobnosti, které sem na plzeň chodívaly před námi? Nezapomeneme! V pamětní knize z třicátých a čtyřicátých let minulého století najdeme autogramy herců Zdeňka Štěpánka, Ladislava Peška nebo spisovatele Františka Langra. Do knihy pár slov napsali i pánové Voskovec, Werich a Ježek.
Později sem chodíval Bohumil Hrabal, vzpomínce na něj je věnovaná celá jedna stěna v části restaurace nazvané Horní sněmovna. Ta sousedí s Krejčovnou (místem, kde Jakub Pinkas vykonával svou původní živnost) a Brabcovým salonkem.
Do těchto místností, stejně jako do staročeské restaurace Doma, vyjdete po schodišti do prvního patra. Lemuje ho množství fotek místních slavných štamgastů. A proč název Doma? To je jednoduché, dříve tu býval byt majitelů – rodiny Brabcových.
Vavřincova kuchyně
V pravé části přízemí, v takzvané Dolní sněmovně, zůstalo vše téměř při starém. Jako kdysi, když se tu poprvé v Praze podávalo plzeňské. V přízemí je také Vavřincova kuchyně, zasvěcená patronovi kuchařů a cukrářů, kde se podává zvýhodněné polední menu.
Zahrádka s atmosférou
Pinkasův sklep s goticko-renesančními základy je zachovaný bez výraznějších úprav. V letních měsících můžete posedět i na „zahrádce“, a ne ledajaké. Původní projekt stavby sousedícího Chrámu Panny Marie Sněžné zahrnoval, kromě vlastního kostela, ještě dostavbu severní lodi a výstavbu korunovační katedrály vedle chrámu. Požár na počátku husitských bouří plány zhatil. Dodnes tady zůstala pouze část obvodového zdiva. Volné prostranství mezi chrámem a dnešní restaurací U Pinkasů vyplňuje výše zmíněná zahrádka. Atmosféra nepopsatelná!
Překvapivý recept
Závěrem přinášíme jeden recept od Pinkasů. Přemýšleli jsme, který vybrat – škvarková pomazánka, dršťková nebo vuřty na pivu? A věříme, že výběrem překvapíme. Rozhodli jsme se pro koláč podle receptu paní Brabcové! Ať se vám povede a chutná!
Tvarohový koláč s rybízem:
500 g červeného rybízu
500 g měkkého tvarohu
170 g krupicového cukru
1 vanilkový cukr
200 g hladké mouky
2 lžíce polohrubé mouky
kousek tuku na pečení (např. Hera)
150 g másla
2 vejce
1 žloutek
Postup:
Z hladké mouky, 100 g změklého másla, 50 g krupicového cukru a 1 žloutku zpracujeme vláčné těsto a dáme do ledničky na hodinu uležet.
Mezitím si připravíme tvarohovou náplň. Z bílků a části cukru ušleháme tuhý sníh. Žloutky, zbylý cukr a máslo utřeme do pěny, přidáme mouku, tvaroh a nakonec lehce vmícháme sníh.
Pak těsto rozválíme do vymaštěné formy, kraje těsta necháme kousek zahnuté po okrajích formy a naplníme tvarohovou hmotou. Dáme upéct do předehřáté trouby asi na 180 stupňů. Upečený koláč posypeme červeným rybízem a bohatě posypeme vanilkovým cukrem.