Už jako dítě jsem režírovala divadlo a psala hry, říká Renata Rychlá

6. prosinec 2016

V televizi není Renata Rychlá příliš vidět, ale v pražském Studiu Ypsilon září přes 20 let. Herečka se slavným příjmením inklinovala k divadelním prknům už v útlém dětství. Jak její kariéra začala, zjišťoval Jan Rosák.

Renata Rychlá absolvovala DAMU v roce 1999, už předtím ale sbírala zkušenosti v Chebu. Jako elévka do tamního divadla nastoupila 18 dní před svými 18. narozeninami.

„Bylo to hodně odvážné. Nedodělala jsem Střední školu textilní v Aši, takže jsem nastoupila jako prodavačka do obchoďáku v Karlových Varech, kde jsem prodávala zmrzlinu, vybalovala zboží a tak. Pak přišel můj bratr, jestli chci stále hrát divadlo. A šla jsem na konkurz do Západočeského divadla v Chebu. Konkurz jsem vyhrála, takže jsem tam nastoupila. A bylo mi za 18 dní 18.“

O její lásce k divadlu věděl nejen bratr Petr Rychlý. Už v dětství si totiž inscenovala vlastní představení.

„Bydleli jsme v Nejdku. A tam jsme měli před barákem takový veliký strom, před kterým jsem vždycky režírovala divadlo a psala hry jako dítě. Herci byli za ním schovaní a já je tahala před strom a museli jsme hrát. Bylo to o milostných vztazích většinou. A agresivní to bylo, protože se tam všichni prali.“

Poslechněte si celý rozhovor Jana Rosáka s Renatou Rychlou
Renata Rychlá, Jan Rosák
autoři: Martin Čuřík , Jan Rosák
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.