V Jihlavě vznikla veřejně přístupná mokřadní učebna. Rybníček teď čeká na čolky, žáby a vodní ptáky
Na Vysočině, na okraji Jihlavy, jen pár metrů od sídliště v Telečské ulici vznikla Mokřadní učebna. Jde o malý kousek zajímavé přírody, ve kterém si člověk může odpočinout a k tomu se navíc i něco dozvědět. Tento mokřad přitom vlastně teprve vzniká, a nikdo neví, co v něm bude rádo žít, a co kolem něj v budoucnu dobře poroste.
Rybníček, který dnes patří k mokřadní učebně, patřil od roku 1834 ke statku Johanna Merforta. Dnes už v lokalitě, které se říká Na Skalce, statek není. Rybník po druhé světové válce zpustnul a v padesátých letech minulého století z něj město dokonce vybudovalo betonové koupaliště, a kolem něj hřiště. I koupaliště ale od osmdesátých let pustlo. Až dnes ochránci přírody spolu s Městem Jihlava rybníček znovu zvelebili a vybudovali mokřadní učebnu.
Udržování a znovuobnovování mokřadů je pro přírodu velmi důležité. Daří se tak zachovávat ohrožené druhy zvířat, jako jsou například obojživelníci. Mokřad také dokáže v přírodě zadržet tolik potřebnou vodu. „Mokřady jsou regulátory teploty a vody v krajině,“ dodává ochránce přírody Jaromír Maštera. Dobře udržovaný mokřad tak není jen místem, v jehož okolí se to hemží komáry. „Pokud máme udržovaný rybníček, je tam spousta predátorů, kteří ty komáry žerou,“ vysvětluje Jaromír Maštera.
V nové mokřadní učebně se návštěvník může posadit na kládu, pozorovat živočichy i rostliny kolem sebe a ze tří informačních tabulí se navíc dozvědět spoustu zajímavých informací. Rybník je teď čerstvě revitalizovaný, a tak i odborníci čekají, jaká zvířata a jaké rostliny se v něm a kolem něj usadí. „Zatím jsme tady pozorovali jen ropuchu,“ říká ochránce přírody.
Svůj účel mají v mokřadní učebně i volně poházené hromady větví. „Ty jsou významné pro zimování obojživelníků nebo hnízdění ptáků,“ vysvětluje Jaromír Maštera.
Mokřadní učebna leží na trase zelené turistické značky, po které v těchto místech vede i cyklostezka. Je tu i fotbalové hřiště, venkovní posilovna a dětské hřiště. A nesmíme zapomenout na studánku, o které se říká, že její pramen vytéká z bývalých stříbrných štol.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...