V kokořínských lesích u Romanova se můžete projít přírodou vytvořeným skalním Bludištěm

Na cestě mezi skalami jsou četná zákoutí
Na cestě mezi skalami jsou četná zákoutí

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko ve středních Čechách je známá zejména díky pískovcovým skalám, hlubokým roklím a romantickým zákoutím. A v blízkosti obce Romanov se klikaté a malé rokle nacházejí tak hustě a blízko u sebe, že se tomuto místu začalo říkat Bludiště. Bloudění v něm představuje nezapomenutelný zážitek. Budete se totiž procházet mezi skalami pod úrovní země a na každém kroku se vám otevře nová scenérie.

Kokořínskému Bludišti se někdy také říká Skalní město. A není se čemu divit. Rokliny mezi skalami někdy připomínají uzoučké chodníky a skalní stěny zase zdi domů. Nejlepší přístup k Bludišti je po tak zvané Cinibulkově naučné stezce přímo od Romanova směrem k obci Ráj.

Nejspíš vás překvapí, že Bludiště se nachází pod úrovní terénu. Mezi skalami se tak ocitnete v hloubce přibližně čtyř metrů pod skalními vrcholy, což zvyšuje celkový zážitek. Na většině míst není signál pro mobilní telefon a zabloudit zde by tak skutečně nebylo příjemnou zkušeností. Naštěstí je všude značení.

Cesta vás zavede nejdřív k místu, odkud je z výšky vidět celé Bludiště. Místo vypadá, jako by někdo v zemi mezi skalami vyryl chodníky. Hlavní vstup do Bludiště je trochu nebezpečný. Pískovcové balvany jsou totiž ohlazené a rozhodně se nedoporučuje do Bludiště vstupovat za mokra nebo náledí. Pro bezpečnější pohyb jsou sice do kamene zapuštěny sloupky s řetězy, ale místo určitě vyžaduje fyzickou zdatnost.

Jakmile se ale po návazných vysekaných kamenných schodech dostanete pod úroveň země, vede trasa už převážně po rovině. Je možné si ale cestu usnadnit a Bludiště zprava obejít. Vstoupíte do něj pak druhou stranou, která je již pohodlná a do uliček mezi skalami vás zavede pozvolna.

Chodbičky vznikly díky puklinám v pískovci, které se při zvětrávání horniny postupem času zvětšují. Na malém prostoru je tu velké množství různých průchodů, uliček, stoupání i klesání. Často cesta postupuje štěrbinou, která má na šířku necelých 40 centimetrů a je spíš pro štíhlé postavy. Najdete tu ale také údolí, kde je pohyb velmi pohodlný.