V muzeu v Pořežanech můžete vidět historické vozy známé z filmů a divadelních představení
V poslední době vznikají po celém Česku drobná soukromá muzea, která představují expozice veteránů nebo starých strojů. Jedno takové byste našli v jihočeských Pořežanech. Jmenuje se Muzeum historických vozidel a staré zemědělské techniky. Ale v porovnání s ostatními je v mnoha ohledech výjimečné a vlastně i nesrovnatelné.
Muzeum založili na počátku tisíciletí otec a syn Jiříčkovi, ale historie expozice sahá ještě hlouběji. Výstavní prostory se totiž nachází na statku, kde hospodařili jejich předci a Jiříčkovi po nich zdědili jednak sbírku motorek, jednak i několik kočárů. Ty se staly základem muzea, které dnes nabízí i celou škálu artefaktů, mnohdy i nečekaných a kuriózních.
Zájemci o vojenskou historii si v muzeu mohou prohlédnout sbírku nálezů z barokní vojenské základny Velký Depot u Týna nad Vltavou, výstroj vojáků z první světové války, vykopávky z východní fronty druhé světové války či motocykly německého wehrmachtu.
Děti mohou zase obdivovat sbírku angličáků a panenek, úředníci se pokochají sbírkou psacích strojů, pěstitelé ocení kolekci zemědělských strojů, staromilce osloví selská jizba nebo nákladní vůz poháněný dřevoplynem.
Samostatnou kapitolou muzea jsou vozidla, která se objevila jako rekvizity v různých filmech a představeních. Mezi nejznámější patří kočár starý přes 250 let, která figuroval ve víc jak čtyřiceti filmech. Mimo jiné v pohádkách Princezna ze mlejna, Nejkrásnější hádanka a Z pekla štěstí. Pohřební kočár z předminulého století byl zase použit při symbolickém pohřbu Petra Voka v Třeboni nebo při postních představeních v českobudějovických ulicích. Nejstarší automobil ve sbírce, americký chevrolet z dvacátých let, se mihl také v celé řadě filmů, například v titulech Přehlídce velím já, Golemka, Dny zrady nebo Svatá hříšnice.
Muzeum v Pořežanech je otevřeno celoročně, včetně svátků. V jeho areálu se nachází prostorné a pohodlné parkoviště. Bližší informace o otevírací době je možné získat na webových stránkách.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka