V olomoucké zoologické zahradě se můžete zastavit u rodinky afrických hrabáčů
V olomoucké zoologické zahradě na Svatém Kopečku je k vidění na naše poměry poněkud podivné africké zvíře. Hrabáč kapský. Letos se v zoo navíc dočkali nového přírůstku. Že jde o samičku, musela potvrdit analýza DNA. Až nastane čas, přesune se do jiné, spřátelené zoologické zahrady, aby tam přispěla k novému chovu.
Hrabáč kapský je podivuhodné zvíře s prasečím rypáčkem, zaječíma ušima a klokaním ocasem. „Jazyk dosahuje až třiceti centimetrů délky. Mají ploché zuby, které jim dorůstají a na nohou mají dlouhé drápy, protože ve volné přírodě se živí termity a také si vyhrabávají nory,“ říká mluvčí Zoo Olomouc Iveta Gronská.
Kromě olomoucké zahrady jsou hrabáči k vidění ještě v Praze, v Plzni a ve Dvoře Králové. „V olomoucké zoologické zahradě na Svatém Kopečku se letos narodilo jediné mládě, jediné u nás. Toto zvíře chová zhruba pětadvacet zoologických zahrad v Evropě a jen sedm z nich je rozmnožuje,“ dodává mluvčí.
Pavilon s názvem Kalahari sdílejí s hrabáči kapskými surikaty a medojedi. Do ubikace k zatím spícím hrabáčům se vydáváme s miskou moučných červů, kterými jim tu zpestřují jídelníček. „Je to pro ně takový dortík na přilepšenou. Jinak tady dostávají speciální kaši, rýži a ovoce. Ve dne většinou spí a aktivní bývají za soumraku a v noci,“ popisuje životní styl pozoruhodných obyvatel Zoo Olomouc Iveta Gronská.
Hrabáče kapské tam chovají zatím pátým rokem. První mládě se na Svatém Kopečku narodilo v roce 2020. To dnes žije ve Francii.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.