V pražském Muzeu Bedřicha Smetany si můžete poslechnout tóny jeho Vltavy přímo nad řekou

29. březen 2019
Česko – země neznámá

Budova Muzea Bedřicha Smetany se řadí k nejkrásnějším novorenesančním stavbám v Praze. Stojí na Novotného lávce na břehu Vltavy, v těsném sousedství Karlova mostu. Expozice v muzeu mapuje Smetanův život a dílo. Nově je otevřena výstava s názvem Nevěsta prodaná do ciziny. Z muzea se navíc naskýtá jedinečný pohled na řeku Vltavu, Karlův most a panorama Pražského hradu.

Budovu krášlí bohatá sgrafitová výzdoba podle návrhů významných českých malířů 19. století Mikoláše Alše a Františka Ženíška, kteří se v té době významně podíleli i na výzdobě blízkého Národního divadla. Pro severní průčelí obrácené ke Karlovu mostu navrhl František Ženíšek výjev z boje Pražanů se Švédy v roce 1648. Však se také bojovalo jen pár kroků odsud. Mezi okny jsou pak umístěny postavy vytvořené podle návrhů Mikoláše Alše. Ostatní plochy jsou dekorovány bohatým ornamentem s rostlinnými, zvířecími a figurálními motivy.

Původně se v objektu nacházela Staroměstská vodárna, na konci komplexu dřívějších staroměstských mlýnů. V roce 1929 už ale budova vodárenským účelům nesloužila, a tak sbor pro postavení pomníku Smetanovi požádal o její propůjčení pro Smetanovo muzeum, které bylo založeno v roce 1926. Trvalo dlouho, než magistrát žádosti vyhověl. Muzeum se pro veřejnost otevřelo až 12. května 1936. V roce 1984 byla před budovu muzea umístěna socha Bedřicha Smetany od Josefa Malejovského.

Prostory muzea jsou tematicky i architektonickým řešením rozčleněny do čtyř částí. První je věnována Smetanovu dětství, studiím, uměleckým začátkům v Praze a jeho pětiletému působení ve švédském Göteborgu. Druhá část expozice zachycuje Smetanovy aktivity v letech 1862 až 1874, jimiž se významně podílel na budování pražského hudebního života. Ve třetí části je pojednáno poslední období Smetanova života, kdy po ohluchnutí žil a tvořil mimo Prahu.

Smetanovým stěžejním dílům jsou v expozici věnovány „partitury“ s dokumenty k jejich vzniku a osudům, umístěné na zvláštních notových pultech. Ty je navíc možné si od dirigentského pultu pomocí speciální laserové taktovky ozvučit ukázkami ze Smetanovy tvorby.

Výstava s názvem Nevěsta prodaná do ciziny prezentuje nejpopulárnější českou operu - Prodanou nevěstu Bedřicha Smetany - od prvního provedení v cizině v Petrohradě v roce 1871 ještě za autorova života, přes její triumf ve Vídni roku 1892, uvedení v New Yorku s Emou Destinnovou v roce 1909 až po její nejnovější nastudování. Na výstavě jsou představeny především fotografie, divadelní cedule a plakáty, které doprovází originální pamětní stuhy, medaile či alba ze sbírek Muzea Bedřicha Smetany.

Muzeum Bedřicha Smetany na Novotného lávce v Praze, je otevřeno denně kromě úterý od 10 do 17 hodin. Muzeum je jednou z budov Národního muzea.

Spustit audio