V pražském Muzeu Lega uvidíte, co všechno je možné z oblíbených barevných kostiček postavit
Velkou láskou a koníčkem Miloše Křečka je stavebnice Lego. První sadu barevných kostiček dostal v pěti letech. A od té doby je sbírá. A když už jich měl doma tolik, že nebylo kam šlápnout, rozhodl se, že otevře muzeum. Na pražské Národní třídě objevil šikovné prostory a v roce 2010 své muzeum zpřístupnil pro veřejnost. Dvacet tematických expozic obsahuje tři tisíce unikátních modelů složených z více než milionu kostiček.
Muzeum Lega má pobočky také v Kutné Hoře, v Poděbradech, ve Špindlerově Mlýně a v Jeseníku. Pražské muzeum je z této pětice největší. Rozlohou i počtem vystavených exponátů. Najdete v něm modely pražských pamětihodností: Karlův most, Národní muzeum (i s expozicemi), Staroměstský orloj či Národní divadlo. Ale také slavné zahraniční stavby. Eiffelovu věž, Sochu Svobody, operu v Sydney, Tádž Mahal a mnoho dalších.
Úvodní místnost představuje veliké město se vším, co do něj patří. Nechybí ani obrovský fotbalový stadion, největší na světě, postavený z kostek a figurek Lega. V muzeu si prohlédnete expozice věnované známým filmům, jako jsou Star Wars, Piráti z Karibiku či Harry Potter. Ale také třeba první postavičky, které ještě neměly pohyblivé ruce. K vidění jsou tu holčičí i klukovské sady.
V muzeu je k dispozici i 40 hracích míst se spoustou kostek, kde si mohou hrát a stavět nejen děti, ale i dospělí. A pak také prodejna s aktuálními LEGO® stavebnicemi, minifigurkami, náhradními díly, limitovanými nebo historickými sety.
Miloš Křeček, který velkou část exponátů v muzeu sám postavil, je majitelem největší soukromé LEGO® sbírky na světě čítající přes devět tisíc různých originálních setů. Většina z nich je vystavena v expozicích muzeí. Sbírka, které se věnuje od útlého dětství, zahrnuje také různé historické sety i limitované edice, přičemž nejcennější je Ultimate Collector´s Falcon z roku 2007, model hvězdné lodi o délce 84 centimetrů. Nejstarší předmět ve sbírce, set dřevěných hracích kostek, pochází z roku 1948 a je vystaven v pražské pobočce muzea.
Muzeum Lega v Praze na Národní třídě je otevřené denně od 10 do 20 hodin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...