V zámeckém areálu ve Ctěnicích na okraji Prahy najdete muzeum, model železnice i krásný park
Kdo má rád pestrou zábavu, může se zastavit v zámeckém areálu ve Ctěnicích na severovýchodním okraji metropole. Jeho majitelem je Hlavní město Praha. Celý areál, který je památkově chráněn, prošel náročnou rekonstrukcí a v současné době ho provozuje Muzeum hlavního města Prahy.
První zmínka o ctěnické tvrzi pochází z roku 1372. O 130 let později se dostala do rukou Václavu Hrzánovi z Harasova. Jeho vnuk Mikuláš dal v 16. století starou tvrz přestavět na renesanční zámek. Pak se majitelé střídali a v 18. století získal zámek dnešní podobu. Po druhé světové válce v zámeckém areálu působily státní statky.
Samotný zámek stojí z části na skále, z části na soklu z lomového zdiva. To je dodnes patrné v nejhlubší části sklepení. Soubor hospodářských budov náležejících k zámku tvoří celkem sedm objektů. Patrně nejcennějším z nich je dvoupatrová sýpka se sedlovou střechou. V areálu ale najdete i špejchar nebo drábovnu.
Přilehlým zámeckým parkem protéká potok. Vdavek a ženění chtiví partneři se mohou nechat oddat v moderním zahradním altánu. U vstupu do parku z nádvoří areálu se nachází Mufovo dětské hřiště s postavičkami podle návrhu známého malíře a ilustrátora Stanislava Holého.
Řemesla v pořádku
Ve ctěnickém zámku si můžete prohlédnout stálou expozici Řemesla v pořádku. Popisuje historii profesního sdružování řemeslníků od středověku po současnost. Každý cech vlastnil předměty, bez kterých nemohl existovat. Cechovní pokladny, korouhve s cechovními znaky, ferule, jež byly cechovním žezlem. V expozici jsou k vidění i světové unikáty, třeba torzo slavnostní korouhve pražského cechu řezníků, které dosahuje výšky téměř tří metrů a šířky dva metry. Řada předmětů nebyla dosud nikdy vystavena.
Expozice ve Špejcharu potěší zase milovníky železnice. V květnu roku 1875 začalo v Praze fungovat nové nádraží, Těšnov. O necelých sto let později, v souvislosti s výstavbou Severojižní magistrály, byl na tomto nádraží provoz ukončen a posléze bylo zrušeno a budovy odstřeleny. Jak nádraží Těšnov vypadalo a jaké vlaky tam jezdily, ukazuje expozice s modelem nádraží. A uvidíte tam i model Negrelliho viaduktu.
V zámeckém areálu Ctěnice se konají různé akce a pravidelné Literární kavárny. V zimním období je otevřeno od čtvrtka do neděle, zámecký park s dětským hřištěm zve k procházkám každý den.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka