Ve hvězdárně a planetáriu v Českých Budějovicích zjistíte, že vesmír má víc barev než duha

23. květen 2023

Také jste jako děti měli rádi návštěvu planetária? Ve hvězdárně a planetáriu v Českých Budějovicích na jihu Čech se dodnes dveře s návštěvníky netrhnou, a to nejen těmi dětskými. Českobudějovická hvězdárna byla otevřena v roce 1937 jako druhá nejstarší lidová hvězdárna v Čechách zásluhou tehdejší Jihočeské astronomické společnosti. V roce 2019 prošlo planetárium modernizací a nyní nabízí díky nejnovějším technologiím úžasné zážitky.

„Letošní rok je věnován tomu, že vesmír je skutečně mnohobarevný,“ říká ředitelka hvězdárny a planetária Jana Tichá. Stojíme na zahradě hvězdárny a astronomka popisuje program, který aktuálně přichystali pro své návštěvníky.

„Vesmír je mnohem barevnější, než vidíme pouhým okem. A dokonce i než vidíme klasickými dalekohledy ve vizuální části spektra,“ vysvětluje Jana Tichá. „Třeba náš nový dalekohled pro pozorování Slunce ukazuje naši nejbližší hvězdu v tak zvané čáře vodíku, a je tedy v něm vidět to, co nelze jinak spatřit pouhým okem,“ přibližuje jednu z novinek v observatoři.

Stejné je to i s výtvarnou instalací na budově planetária. Jde o obří fotografii, která svými padesáti metry čtverečními pokryla značnou část fasády. Snímek hraje všemi možnými barvami a jsou na něm v infračervené části spektra zaznamenány vesmírné útvary z Orlí mlhoviny zvané Sloupy stvoření. Návštěvník si tak může z tohoto vyobrazení udělat představu, jak vypadá vznik hvězd.

Plotová galerie před planetáriem

„Další zajímavé obrázky kosmu jsou umístěny na plotové galerii, kterou může každý vidět bez ohledu na otevírací dobu kdykoliv a zadarmo,“ upozorňuje ředitelka na svérázný a v Budějovicích populární výstavní prostor, který je tvořen plotem kolem planetária.

A samozřejmě je připravený i barevný vesmírný program uvnitř planetária. „Jedno pásmo se jmenuje Vesmírní parťáci a je zaměřeno na malé děti. Druhé má název Mnohobarevný vesmír a je určeno mládeži, studentům a dospělým s hlubším zájmem o kosmos,“ shrnuje Jana Tichá pestrou nabídku vzdělávacích a popularizačních aktivit.

Lustry mají podobu naší sluneční soustavy

Českobudějovickou hvězdárnu a planetárium najdete v sousedství historického centra města, nad soutokem Vltavy a Malše. Lokalita se jmenuje Háječek a za první republiky šlo o vyhlášený park se zoologickou zahradou. Dodnes v bezprostřední blízkosti planetária rostou mohutné exotické stromy, které jsou pozůstatkem tamního arboreta.

autor: Filip Černý
Spustit audio