Vlašský salát se proslavil v Praze. Ten dnešní se mu vůbec nepodobá
Vlašský salát, to je oblíbená svačinová pochoutka po desetiletí. Možná ho připravovaly už naše babičky a prababičky na přelomu 19. a 20. století... Nebo k nám recept na něj přivezl nějaký Ital? Když se jim tehdy říkalo Vlaši? Jisté je, že v Praze vlašský salát proslavilo Lahůdkářství Aloise Linky. Sídlilo v Hybernské, později v Havlíčkově ulici.
Linkovi do salátu dávali jablka, šunku, kousky sledě, sterilovaný hrášek a mrkev, kyselé okurky a majonézu. Po roce 1948 začal vlašský salát s pozměněnou recepturou vyrábět národní podnik Pramen. Sledě, jablka a šunku nahradily brambory a salám. A salát se stal svačinovým hitem, vlašák s rohlíkem, to byla dobrota!
Vzdálená současnost
V současnosti do vlašského salátu velká část výrobců přidává místo kvalitního salámu z masa salám výrobní, místo kyselých okurek se objevuje cuketa a majonézu nastavují vodou a škrobem.
Vítězové testu
MF Dnes nedávno prováděla testy vlašského salátu. Zvítězily dva výrobky: salát Toppo z Lidlu měl téměř největší obsah salámu. Ten z obchodu Delmart obsahoval jako jediný gothaj. Jeho výrobcem jsou Lahůdky Palma, které jsme navštívili s mikrofonem a fotoaparátem. Jedná se o rodinnou firmu. Zabývá se hlavně výrobou lahůdkářského zboží, salátů, pomazánek, chlebíčků, aspiků, kusových a smažených výrobků.
Ve výrobně vlašského salátu
Do výroby nás doprovodila manažerka jakosti Lahůdek Palma Iveta Hajduková. Tam se do díže vloží majonéza, sterilovaná zelenina, ochucovadla, sůl, pepř, ocet a vše se promíchá. Když je hotovo, přidají se ještě brambory, a na závěr salám. Proto, aby nedošlo k jejich rozmělnění a zákazník je ve výrobku našel v nezměněné podobě.
Míchačka salátu
Míchačka pojme150 kilogramůsurovin a míchá 15 minut. Pak salát mistrová výroby ochutná, případně dochutí. Vlašský salát se naporcuje a cestuje k zákazníkovi, tedy do velkoobchodu nebo do prodejny. A pak k nám, domů. Proto musí mít dostatečně dlouho trvanlivost.
Čerstvým salátům odzvonilo
Původně měly saláty trvanlivost 48 hodin. Nyní požadují firmy minimálně 12 dnů. Trvanlivost musí být dostatečná i ve chvíli, kdy se dostane ke konečnému zákazníkovi. Takzvaná éčka, tedy množství konzervantů, ale nesmí překročit stanovený limit. Na to dohlíží nejen sám výrobce, ale i Státní zemědělská a potravinářská inspekce.
Salát a jazz
Pokud v létě navštívíte jazzový festival Bohemia Jazz Fast, který se koná na několika místech republiky, vzpomeňte si na naše vyprávění o historii vlašského salátu. Proč? Organizátor festivalu, Rudy Linka, je totiž vnukem Aloise Linky, který kdysi ve svém lahůdkářství vlašský salát proslavil.
Salát se sleděm – původní recept na vlašský salát:
350 g jablek
50 g sledě
100 g sterilovaného hrášku
100 g sterilované mrkve
150 g šunky od kosti
100 g kyselé okurky
150 g majonézy (nejlépe domácí)
sůl
pepř
Postup:
Oloupejte jablka a nakrájejte je na kostičky. Stejně tak i kyselé okurky. Přidejte šunku nakrájenou na nudličky, hrášek a mrkev a malé kousky sledě. Důkladně promíchejte v míse s majonézou, ochuťte solí a pepřem. Nechte v chladu několik hodin odležet. Použijte na chlebíčky, podávejte s pečivem nebo jako přílohu k masu.