Vltavská kaskáda aneb soustava devíti vodních děl
Řeka Vltava měla vždy pro české země obrovský přírodní, ale i obchodní význam. Pokusy o její splavnění sahají až do středověku.
Myšlenkou propojení Vltavy s Dunajem se zabýval už Karel IV. a chtěl tak z Prahy vytvořit hlavní centrum obchodování v Evropě. Po řece se už tenkrát dopravovala sůl, kámen a dřevo za pomoci voroplavby a později paroplavby.
Ve 20. století ale převážily potřeby energetické a vodohospodářské, a proto vznikla takzvaná Vltavská kaskáda – soustava devíti vodních děl, která slouží k ochraně před povodněmi, k výrobě elektřiny i k rekreaci. Série přehrad se stavěla od 30. do 90. let 20. století.
Každá z přehrad má své jméno – Lipno I. a II., Hněvkovice, Kořensko, Orlík, Slapy, Kamýk, Štěchovice a Vrané. Právě nádrž Vrané dokončená v roce 1935 byla první velkou vodní elektrárnou na Vltavě. V roce 1959 skončila výstavba nádrže Lipno I., která je dnes největším umělým jezerem v České republice. Nádrž je 48 km dlouhá, 10 km široká a skoro celá leží v malebné krajině chráněné krajinné oblasti a Národního parku Šumava.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.