Vrch Soláň může být nejen součást hřebenové túry, ale také nevšední kulturní zážitek
Vrch Soláň s nadmořskou výškou 860 metrů se tyčí u malebné obce Velké Karlovice. Leží na Valašsku v okrese Vsetín ve Zlínském kraji. Hoře Soláň se často přezdívá Valašský Olymp, protože se proslavil velkou koncentrací umělců, kteří zde žili a tvořili.
Jedním z nich byl i malíř Karel Hofman, který si na Soláni koupil dům po malíři Aloisi Schneiderkovi. Dnes tam žije malířova dcera, akademická sochařka Marcela Vajceová-Hofmanová, která dům otevřela veřejnosti a vybudovala z něj Valašský ateliér u Hofmanů
Vytvořila v něm celkem tři galerie. A připojila k němu i okolní galerii v přírodě, ve které jsou umístěny keramické a dřevěné plastiky. V zahradě se navíc nachází také přírodní dřevěný amfiteátr, kde se odehrávají vernisáže a svatební obřady.
V bývalé hospodářské budově je pak k vidění trvalá expozice keramiky samotné sochařky a obrazů jejího syna Ondřeje Vajceho. V galerii s názvem Legendy Soláně můžete vidět díla Karla Hofmana, Jana Kobzáně, Františka Podešvy, Aloise Schneiderky, Josefa Schneiderky a Ludvíka Schneiderky.
Soláň stojí ve Vsetínsko-Hostýnské pahorkatině mezi obcemi Velké Karlovice a Hutisko-Solanec. Je pohodlně přístupný po silnici spojující Velké Karlovice s Rožnovem pod Radhoštěm. Místo je opředeno také mnoha pověstmi a legendami.
Přímo ze zahrady Valašského ateliéru u Hofmanů je nádherný výhled na hřebeny Javorníků. Ateliér je otevřený vždy v sobotu a v neděli a také o svátcích od 10 do 18 hodin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.