Vydejte se do Beskyd za Charlottou Garrigue Masarykovou i nádhernými výhledy

31. leden 2021

Obec Hutisko-Solanec leží v podhůří Beskyd nedaleko Rožnova pod Radhoštěm. Najdete v ní í jediný český pomník Charlotty Garrigue Masarykové, manželky našeho prvního prezidenta T. G. Masaryka.

Jaký vztah měla Charlotta Garrigue-Masaryková k beskydskému regionu? „Tento pomník postavil řídící učitel Cyril Mach se svými žáky v roce 1926 tři roky po smrti Charlotty Garrigue Masarykové jako poděkování za finanční pomoc při stavbě školy v Zákopčí,“ říká starosta obce Hutisko-Solanec Vladimír Petružela.

Cyril Mach tu učil se svojí ženou ve staré dřevěné škole. Byl to člověk znalý světa. Do školy tehdy chodilo 50 dětí. Prostory školy nedostačovaly, a tak se řídící učitel rozhodl získat prostředky na stavbu nové školy. Oslovil bývalého poslance za Valašsko a později prezidenta Tomáše Masaryka, který se osobně zasadil o získání prostředků na stavbu školy z nadace Charlotty Garrigue Masarykové. „Škola pak nesla i její jméno,“ dodává Petružela.

Pomník je zhotoven z velkého balvanu vápence a obsahuje reliéf hlavy Charlotty Garrigue Masarykové. Na pomníku je nápis: Ženě trpitelce a všem jejím sestrám. Charlotta Garrigue Masaryková se zasadila o to, aby v první ústavě Československa z roku 1920 byla žena ve všech oblastech postavena na roveň muži.

Cesta k pomníku Charlotty Garrigue Masarykové je dobře dostupná. Vede údolím po asfaltové cestě. Jedná se o jediný pomník u nás a snad i v Evropě. Několik desítek metrů od něj se můžete v lese osvěžit ve studánce taktéž pojmenované po manželce našeho prvního prezidenta.

Cesta k pomníku Charlotty Garrigue Masarykové je dobře dostupná. Vede údolím po asfaltové cestě

Pokud se vydáte k pomníku Charlotty Garrigue Masarykové, můžete navštívit mnoho dalších krásných míst „Celé Hutisko je protkané sítí turistických tras, nabízejí se procházky typickou valašskou krajinou s nádhernými výhledy na okolní kopce. Hutisko je vlastně taková spojnice mezi Rožnovem a Soláněm. Přímo v obci máme přírodní koupaliště a spoustu zajímavých přírodních památek jako například mokřad, ve kterém rostou původní rostliny: přesličky, různé mechy a kapradí,“ dodává Vladimír Petružela, starosta Hutiska-Solance.

autor: Saskia Mišová
Spustit audio