Vyhlídková skalní plošina Belvedér na Děčínsku skýtá pohled na kaňon řeky Labe a okolní pískovce
Chráněná krajinná oblast Labské pískovce má řadu krásných vyhlídek. Ta nejznámější má název Belvedér. Vyhlídková plošina byla upravena na začátku 18. století z iniciativy majitelů panství Clary-Andringenů.
V historických pramenech z roku 1722 je zmíněna ve skále vytesaná grota – výklenek, ve které se troubí na lesní rohy, a za roklí malá citadela pro hraní divadla. První pohostinství, kde se pořádaly i zábavy, bylo postaveno na dohled od citadely v roce 1841.
Údolí řeky Labe, které v těchto místech dosahuje hloubky 160 metrů, je lemováno strmými pískovcovými stěnami a věžemi. Tato extrémní a těžko přístupná stanoviště poskytují bezpečné útočiště řadě živočišných druhů. Patří k nim kriticky ohrožený sokol stěhovavý, poštolka obecná, výr velký nebo krkavec velký. Svá hnízda si stavějí v prostorných skalních dutinách. Vzácně je tu možné spatřit i plachého čápa černého.
Na vyhlídku Belvedér můžete dojet z Děčína autobusem nebo si můžete zvolit cestu vlakem z Děčína do Dolního Žlebu, potom přejet přívozem přes Labe a pak se vydat vzhůru po zelené a následně červené turistické značce až na Belvedér. Zpět do Děčína dojdete po hřebeni Labských pískovců, lemovaném nádhernými skalními vyhlídkami na jedinečné údolí Labských pískovců.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.