Vyhlídky nad Libverdou uchvátí pohledy nejen na lázeňské městečko, ale i na okolní horské masivy
V malebné kotlině podhůří severního úpatí Jizerských hor, asi třicet kilometrů od Liberce, se nachází městečko Lázně Libverda. Pro krásnou přírodu kolem i zdravé klima se stalo jedním z důležitých středisek cestovního ruchu a turistiky nejen regionu Frýdlantska, ale i celého Libereckého kraje. Městečko i okolní jizerskohorské masivy včetně Smrku, nejvyšší hory české části Jizerských hor, si můžete prohlédnout z pěti Vyhlídek nad Libverdou.
Procházku po pěti atraktivních místech si můžete užít jako zhruba půldenní výlet nebo rozplánovat na lázeňský pobyt. Na každém místě je nejen úžasný rozhled, ale i informační tabule. Na té je jedna z místních legend společně s místopisem vztahujícím se k dané vyhlídce. Dále pak panoramatická fotografie, orientační mapa obce a pohledová mapa Frýdlantska s částí Jizerských hor. Během Libverdského sochání 2009 vznikly dřevěné sochy pohádkových bytostí, které souvisí s místními pověstmi, a ty jsou dnes rozesety po jednotlivých vyhlídkách. Vyhlídková místa doplňují do dřeva vyřezávané lavice.
Vyhlídka Libverdských pramenů se nachází na severní stráni nad centrem obce nedaleko schodů k Obřímu sudu, výletní restauraci z roku 1931. Nabízí nádherný jižní pohled na dolní část Libverdy, zejména pak na lázeňský areál s kolonádou, parkem a kulisou Jizerských hor.
Vyhlídku Dobrého ducha MUHU byste pak našli na okraji lesa asi 200 metrů za Obřím sudem. A ještě o něco dál, asi 300 metrů od Obřího sudu v parčíku u hlavní silnice se nachází vyhlídka Pekelské sázky, odkud je jeden z nejkrásnějších pohledů na osadu Peklo a jeho údolí.
A ještě zbývají dvě vzdálenější vyhlídky. Vyhlídka Hájníkova kohouta se nachází na konci horní Libverdy pod bývalou Jizerskou chatou u cesty směrem do lesa k Chatě Hubertka. Poskytuje netypický západní pohled do údolí Libverdy. A poslední Vyhlídku Hejnické Madony objevíte u místního hřbitova, kde můžete obdivovat pohled na město Hejnice s Bazilikou Navštívení Panny Marie a majestátní hradbou vrcholů Jizerských hor. Zároveň Vám při otočení o sto osmdesát stupňů poskytne severní pohled na údolí Libverdy a Obří sud nad ním.
Při výletu do Lázní Libverda nezapomeňte ani na areál místních lázní s historickými budovami, kolonádou s minerálním pramenem a rozlehlý lázeňský park protkaný stezkami. Na zdatnější turisty tu čeká Sluneční cesta a řada cykloturistických stezek, pro rekreační i sportovnější vyžití vyznavačů cyklistiky. Sportovnější cyklisté si jistě nenechají ujít Singltrek pod Smrkem. V zimním období se v Lázních Libverda pravidelně udržují okruhy pro běžkaře, které mají napojení na známou Jizerskohorskou magistrálu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.