Z šachtové věže na pálení vápna v Horních Albeřicích je nevšední muzeum. Děti baví interaktivní hry
V albeřickém údolí ve východních Krkonoších, asi šest kilometrů od Horního Maršova, zaujme turisty na Celní cestě osmiboká kamenná věž někdejší šachtové vápenky z 19. století. Na chráněné kulturní památce bylo postaveno nevšední Muzeum Vápenka.
Majitelem bývalé vápenky v Horních Albeřicích je Správa Krkonošského národního parku. Díky její spolupráci se spolkem Hradní společnost Aichelburg a s informačním centrem Veselý výlet vznikla na historické kamenné části vápenné pece originální dřevěná nástavba. Bylo na ni použito výhradně dřevo, jen s minimem kovových prvků.
Uvnitř je expozice, která na krátkých příbězích představuje sedm století života v albeřickém údolí. Doplňují ji stovky dobových fotografií a obrázků, které propojuje čtyřjazyčný text rozvíjející Příběh Albeřic a Lysečin. K četbě těch nejsilnějších příběhů, které jsou diskrétně ukryté, budete potřebovat baterku.
S pomocí pamětníků se v několika uplynulých letech podařilo pojmenovat lidi na fotografiích a spojit je s konkrétními událostmi. S upřesněním dat pomáhala albeřická chalupářka a historička Tamara Nováková.
Dřevo spojuje dřevo
Už samotná konstrukce nástavby je pro návštěvníky pozoruhodná: je totiž navržena za pomoci rozet, kombinuje tradiční tesařské postupy a spoje s moderními tvary konstrukce. Dřevo spojuje dřevo – smrkové fošny jsou protlučené dubovými kolíky, z kovu jsou jen čtyři objímky nosné konstrukce. Při tvorbě asistoval nejuznávanější český tesařský mistr Petr Růžička.
Tvůrci muzea přitom pamatovali i na dětské návštěvníky, kteří se tak uvnitř rozhodně nenudí. Doladění interiéru pro jejich hru obstarali designér David Babka a výtvarník Jakub Plachý. Mají tu připravených šest dřevěných herních obrazů. Například si z otočných kostek sestaví podobu Horních Albeřic v roce 1268, dnešní i tu možnou budoucí v roce 2044. Zábavné jsou i dvě proměnlivé funkce samotné vápenky na skládačce k letům 1890 a 2012.
Za věží vápenky můžete nahlédnout do dnes už bývalého vápencového Bischofova lomu. Ale opravdu jenom nahlédnout. Jde totiž o výzkumné pracoviště a dovnitř je vstup zakázán.
K Muzeu Vápenka se dostanete buď pěšky, na kole nebo autem z Horního Maršova směrem na Lysečiny a Albeřice. Naproti Staré celnici je veřejné parkoviště, ze kterého vás značky dovedou až k cíli. Vydat se tam můžete v kteroukoliv roční dobu, klíč od expozice a baterku vám půjčí v informačním centru Veselý výlet v Horním Maršově – Temném Dole.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.