Záhony, městské hospodaření i poučné atrakce. Otevřená zahrada v Brně je zelená oáza v centru města
Centrum velkého města nemusí být vždy jen spousta betonu a asfaltu. V Brně jen kousek od jeho středu existuje místo, kde lidé nacházejí odpočinek, zábavu i vzdělání. To vše totiž nabízí Otevřená zahrada na Údolní ulici. Na své si v ní přijdou jak ti úplně nejmenší, tak i děti školou povinné, studenti, rodiče i prarodiče. Každému má Otevřená zahrada co nabídnout.
Milovníci vlastních výpěstků, kteří bydlí v bytě a vlastní zahrádku nemají, se tady mohou zapojit do komunitního zahrádkaření a zkusit si vypěstovat vlastní zeleninu, bylinky nebo květiny. Děti se mohou setkat s ovcemi, králíky a drůbeží na mikrofarmě, která slouží i jako výukové centrum a seznamuje návštěvníky s hospodařením a zpracováním různých komodit.
Velký důraz je kladen na ekologickou výchovu. Děti i dospělí se naučí mnoho o fungování přírody, půdy, o ekologickém využití přírodních energií a na své si přijdou i lidé, kteří se třeba chystají stavět ekologický dům. Praktickým příkladem je v Otevřené zahradě model zelené střechy, na kterém je možné přímo vidět, jak umí nejen zadržet vodu, ale také bránit přehřívání okolí v létě a udržet teplo uvnitř v zimě. Je tu přitom i skutečná zelená střecha, která je součástí administrativní budovy.
Na dotek vědy
Nejen pro zábavu, ale i pro poučení je v zahradě rozmístěna řada atrakcí. Lidé se seznámí s využitím větrné, sluneční i vodní energie. Dětmi nejoblíbenější je umělý tok řeky, na kterém si mohou vyzkoušet, jak se říční tok chová v přirozeném prostředí a jak se mění, pokud do něj zasahuje člověk. Přehrada i záplavové území v malém. I s tím je možné se na tomto modelu setkat.
Jiné stanoviště nabízí soustavu zrcadel, která je třeba natočit tak, aby sluneční paprsky dopadaly do určitého bodu na sloupku uprostřed. V něm je aparát, který se při správném nasměrování paprsků roztočí pouze díky energii ze slunce. Další stanoviště jsou věnovaná třeba fotovoltaice.
Zahrada byla součástí kláštera
Pozemky kdysi patřily klášteru sester Boromejek. V roce 1944 byl ale klášter vybombardován a i když se sem Boromejky nakrátko vrátily, roku 1950 byly odsunuty do Vidnavy a areál se stal zahrádkářskou kolonií. Postupně ale pustnul, přebývali v něm bezdomovci a přibývalo nepořádku.
Až v roce 2015 sestry Boromejky poprosily Nadaci Partnerství, zda by se pozemků neujala. Vznikl tak plán obnovy zahrady, která se postupně proměnila v environmentální centrum. Na původní kořeny klášterní zahrady se ale nezapomnělo. V jedné části zahrady je proto je klidné místo s lavičkou a pomníkem, který historii připomíná. V zahradě se i dnes pěstují klášterní bylinky a díky workshopům se lidé mohou seznámit s tím, jak tyto produkty využívat například v domácí kosmetice.
Otevřená zahrada je také místem mnoha seminářů, osvětových setkání s ekologickým zaměřením, ale prostor dostávají i hudebníci nebo třeba divadlo. Speciální akce jsou pak připraveny pro školy nebo skupiny studentů. Otevřeno je denně od 10:00 do 18:30. Program akcí a veškeré další informace jsou k dispozici na internetových stránkách Otevřené zahrady.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.