Zkuste si upéct baby kuřátko v peci nebo ho dodělat na grilu
Jarní období přináší možnost ochutnat mladé maso, kořenit bylinkami a také si začít užívat vaření a pečení venku. Péct maso v peci může celý rok i šéfkuchařka Kateřina Abtová v restauraci Slowpec v Líšnici u Mníšku pod Brdy. Pec je totiž součástí tamní kuchyně a využívají ji k tzv. pomalému vaření.
Baby kuřátko z pece:
celé baby kuřátko
sůl
rozmarýn
tymián
husí sádlo
Postup:
1. Malé kuře si rozdělíme na dvě poloviny řezem uprostřed prsní části a poté přestřihneme přes hřbet nůžkami na kuře.
2. Maso si osolíme. Sůl do masa vmasírujeme, jednoduché solení není příliš vhodné. Kuře vložíme do nádoby a proložíme tymiánem a rozmarýnem. Nádobu uzavřeme a dáme odležet minimálně 6 hodin. Díky odležení nám maso vstřebá sůl a vůni bylinek.
3. Před konfitováním (vařením masa při nízké teplotě v tuku) maso vyndáme alespoň jednu hodinu předem z lednice. Musí znovu nabrat pokojovou teplotu, aby začátek tepelné úpravy pro něj nebyl šok.
4. Husí sádlo si rozpustíme v kastrolu. Do pekáče dáme kuřecí maso kůží dolů, přidáme bylinky, které nám zůstaly z marinování masa a vše zalijeme rozpuštěným sádlem.
5. Maso musí být do sádla úplně ponořené. Proto je dobré použít takovou nádobu, která stačí tak akorát na množství masa.
6. Do rozehřáté trouby na 80 až 85 °C vložíme pekáč a necháme 4 až 5 hodin péct. Při přípravě by nám sádlo nemělo bublat, protože pak by se nám vysušovalo.
7. Po upečení vyndáme maso z pekáče. Mělo by být měkké, ale šťavnaté. Před podáváním kuře dopečeme v troubě, kde zvolíme variantu gril a vytvoříme tak křupavou kůrčičku. My jsme použili pravou pec.
Co je slow food?
Myšlenku pomalého vaření neboli slow food začal propagovat v Itálii Carlo Petrini. Byla to obrana proti tolik rozšířenému fast foodu. Cílem je probudit znovu v lidech vášeň pro jídlo, naučit je jíst u stolu, povídat si a chránit a vychutnávat lokální produkty. Hnutí prosazuje místní produkty, domácí odrůdy plodin a upozorňuje na dávno zapomenuté recepty. Jak říká Kateřina Abtová, je to vlastně přístup našich babiček a pro kuchaře i jednodušší způsob vaření.
Kateřina Abtová
Spolumajitelka a šéfkuchařka restaurace Slowpec ctí tradiční venkovskou kuchyni v moderním pojetí a v tomto duchu se jí povedlo kousek za Prahou vybudovat z malé restaurace vyhlášený podnik, kam se za dobrým jídlem sjíždějí hosté z širokého okolí. Ve Slowpeci se pod jejím vedením vaří pomalu, poctivě, bez náhražek a zahušťovadel. Ráda čerpá z kuchyně našich předků a po jejich vzoru často používá méně atraktivní a opomíjené suroviny, jako jsou třeba vnitřnosti, a přípravou je povyšuje na lahůdky.