Zprávy z židovského světa
Jeruzalémská radnice definitivně schválila výstavbu Muzea tolerance v centru města. Bude mít tři nadzemní a dvě podzemní podlaží a jeho součástí se stane i část římského akvaduktu, objeveného při přípravných pracích. Proti stavbě neúspěšně protestovali u izraelského Nejvyššího soudu muslimští náboženští představitelé, podle nichž má muzeum vyrůst na místě někdejšího muslimského pohřebiště. V uplynulých 40 letech však toto místo sloužilo jako parkoviště, aniž by vzbudilo jakoukoliv nevoli.
Evropské unii židovských studentů byla minulý měsíc udělena cena Evropského občanství Evropské unie. Byla tak oceněna činnost této mládežnické organizace na podporu porozumění mezi národy Evropské unie a na podporu větší vnímavosti vůči aktům genocidy. Evropská unie židovských studentů má 20 000 členů ze 34 evropských zemí a států někdejšího Sovětského svazu.
Izraelští archeologové učinili v Jeruzalémě vzácný objev. V podzemní chodbě používané před dvěma tisíci lety nalezli meč s pochvou, lampu na olej, nádoby, mince a kámen s vyrytým obrazem sedmiramenného svícnu. Jedná se o památky z doby židovského povstání proti Římanům, k němuž došlo v letech 66 – 73 a které skončilo vítězstvím Římanů.
V anglickém Norwichi nalezli archeologové na dně středověké studně 17 lidských koster, mezi nimi 11 dětských. Odborníci mají za to, že se jedná o oběti pronásledování Židů z 12. a 13. století. Analýzy s použitím nejmodernějších metod totiž v nalezených lidských pozůstatcích neprokázaly přítomnost chorob a je zřejmé, že těla nebyla pohřbena. Rozbor DNA navíc potvrdil, že se jedná o příslušníky jedné rodiny pravděpodobně semitského původu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.