Zprávy z židovského světa

23. říjen 2011

Během posledního roku dle židovského kalendáře, který dle občanského kalendáře skončil 28. září, se v Izraeli usadilo 21 300 nových imigrantů. Znamená to 19% nárůst oproti předešlému období. Z uvedeného počtu více než 8000 nových přistěhovalců přijelo ze zemí bývalého Sovětského svazu. Přibližně 4000 imigrantů pochází z USA a po 2000 z Francie a Etiopie. Většina přistěhovalců je mladších 35 let.

Ve Francii bylo během prvních 6 měsíců letošního roku zaznamenáno 225 antisemitských činů. Více než třetina z nich směřovala vůči mladým Židům. Ve statistice jsou zastoupeny i incidenty s užitím zbraní.

Hebrejská univerzita v Jeruzalémě obsadila 57. místo v prestižním každoročním žebříčku světových univerzit, tzv. šanghajském žebříčku. Skvěle si vedly i další izraelské univerzity: telavivská univerzita, Weizmannův vědecký institut a Technická univerzita v Haifě byly řazeny na 102. – 150. místě, univerzity Bar-Ilan a Ben Gurion obsadily 300. – 400. místo. Pro srovnání uveďme, že mezi tisícem hodnocených univerzit světa obsadila Karlova univerzita 200. – 300. místo.

autor: Leo Pavlát
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.