Způsob zazimování růží záleží na jejich odrůdě

5. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Růže

Růže je sice na mrazy zvyklá, ale teploty hluboko pod bodem mrazu by jí mohly poškodit. Chránit bychom měli především očka nacházející se těsně nad zemí.

U klasické růže postačí přihrnout zeminu či kompost ke kořenovému krčku. U stromkových růží existují dvě cesty zazimování. „Kmínek rostlin se ohne jako luk a kulturní část, která je naroubovaná na kmínku, se zahrne půdou. Je to ale riskantní operace, může se totiž stát, že kmínek praskne,“ říká zahradník Pavel Chlouba. Druhý způsob je podle něj bezpečnější. Koruna růže se obalí jutou, papírem nebo se nasune do prodyšného pytle.

U popínavých růží se vzhledem k charakteru jejich růstu ochraňují výhony narostlé výše nad zemí. Pokud rostou u zdi, použijeme na zakrytí rákosové nebo bambusové rohože.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.