Animoterapie není jen o koních a psech. I dotyk hada může být léčivý

24. leden 2023

Chovatelka a terapeutka Olga Němcová jezdí se svým zvěřincem po celé republice a léčí klienty zvířecí láskou. A není to jen o felinoterapii nebo canisterapii. Zvěřinec na statku, který Olga založila se svými spolupracovníky, se neobejde bez hadů a brouků.

„Jsme zřejmě jediní, kteří používají k animoterapii hady, ještěry a brouky. A máme ověřeno, že přinášejí hlavně u postižených dětí výborné výsledky,“ říká Olga Němcová. Klienty v domovech seniorů zase potěší pohlazení psa, kočky, ale i ovečky nebo telátka. Připomene jim to dětství.

Had si poradí i se svalovou křečí

Třeba takový šváb, je podle Olgy Němcové bezvadný terapeut. Děti s postižením totiž nemají žádné zábrany ani výhrady vůči těmto zvířatům. Vezmou si pastelku a malují stopu za broukem, který jim leze po papíře. Nebo podle nich rozlišují barvy, písmena a čísla. 

„Hady využíváme pro děti s autismem. Je to neuvěřitelné, ale had tyto děti dokáže zklidnit. Vydrží pak dvacet minut v nějaké klidové poloze, což není u těchto dětí vůbec běžné. Bez hada za těmito dětmi nejezdíme,“ líčí chovatelka a tvrdí, že v hadech a broucích je velký léčebný potenciál.

Chovatelka a terapeutka Olga Němcová

„S hadem se sice jako terapeut těžko domlouváte, ale mám pocit, že tak nějak ví, co dělá. Vidím to třeba u dětí s velkými pohybovými potížemi. Hadi jim dokážou povolit spasmus (svalovou křeč), se kterým si neporadí ani zkušení rehabilitační pracovníci,“ doplňuje chovatelka Němcová.

Bez auta se zvěřinec nehne

Olgu Němcovou a její zvěřinec zvou různá rehabilitační zařízení, školky, školky, ale také domovy seniorů. Staří lidé bývají těmi nejvděčnějšími. Ovečka, oslík, tele, pes nebo kočička je vrací do vzpomínek na dětství a staří lidé aspoň na chvíli omládnou. Bez velkého auta se ale Zvěřinec na statku neobejde.

„Teď jsme bohužel v největší tísni, jakou jsme kdy zažili. Před Vánocemi nám naše velké auto dosloužilo. Jsme moc vděční za každý finanční příspěvek. Máme sbírku u organizace Donio, která nám snad pomůže získat peníze na aspoň trochu funkční auto,“ slibuje si Olga Němcová. Sbírka má název Auto plné zvířecí lásky a radosti.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?