Co ukázal průzkum o postoji k Židům

2. únor 2025

Svět je v postoji k Židům rozdělen.

Prestižní americká organizace Liga proti pomluvám zveřejnila minulý měsíc ojedinělý průzkum protižidovských postojů. Vždyť telefonicky, osobně i online při něm byly v loňském roce ve spolupráci s celosvětovou agenturou Ipsos shromážděny odpovědi více než 58 000 dospělých ve 103 zemích. Průzkum tak zahrnul 94 procent světové populace.

Postoj k Židům byl u reprezentativního vzorku hodnocen mírou souhlasu s některým z 11 protižidovských stereotypů. Jednalo se například o tvrzení, že „Židé mají příliš velkou kontrolu nad globálním děním“, případně „vládami zemí, ve kterých žijí“, že „ovládají příliš mnoho médií“, ale třeba také, že „jsou odpovědni za většinu válek“.

Souhrnné výsledky dávají pochmurný obraz.

Na 46 procent světové dospělé populace – přibližně 2 miliardy 200 milionů lidí – sdílí hluboce zakořeněné antisemitské postoje, což je více než dvojnásobek oproti prvnímu celosvětovému průzkumu Ligy proti pomluvám před deseti lety. Na 20 procent respondentů neslyšelo o holokaustu, přičemž jen 48 procent dotázaných přijímá holokaust jako historický fakt. Na Blízkém východě, v severní a subsaharské Africe s tímto tvrzením souhlasí dokonce pouhých 23 procent účastníků šetření.

Patrný je přitom znepokojivý demografický trend. Ve věkové kategorii 18 až 34 let údajům o holokaustu přiznalo pravdivost pouze 39 procent dotázaných, přičemž stejná věková skupina vykázala v celosvětovém souhrnu 50procentní míru antisemitských postojů. To nemluvě o tom, že ve stejném věkovém rozmezí 29 procent oslovených vyjádřilo podporu palestinské teroristické organizaci Hamás.

V rámci průzkumu je ovšem zřejmá především regionální odlišnost. U sedmi posuzovaných částí světa se nejméně protižidovských předsudků prokázalo v západní Evropě, i když i zde panují rozdíly. Například respondenti v Řecku se z 82 procent ztotožnili s tvrzením, že Židé mají příliš velkou moc ve světovém obchodu.

Naproti tomu nejvyšší úroveň antisemitismu provází Střední východ a severní Afriku, kde plných 76 procent respondentů souhlasilo s většinou posuzovaných protižidovských stereotypů. Ty se nadpolovičnímu souhlasu těšily i v Asii a ze 49 procent také ve východní Evropě.

Česká republika vychází z průzkumu dobře. Mezi 103 hodnocenými státy byla zařazena na 11. místo, když nejlépe uspělo Švédsko a Norsko. V regionu 17 států východní Evropy, kam byla Česká republika zařazena – ovšem třeba i s Maďarskem, Polskem, Slovinskem a baltskými státy – vykázala nejmenší míru antisemitismu.

K celosvětovému průzkumu na toto téma snad možno dodat jediné: Na světě dnes žije více než 8 miliard 200 milionů lidí. Židů s většinou v Izraeli a ve Spojených státech je necelých 16 milionů. Což představuje necelých 0,2 procenta obyvatel Země.

autor: Leo Pavlát
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.