Holubník bych dnes postavil jinak, říká oceňovaný chovatel holubů Ondřej Matouš

3. květen 2023

Jak by měl vypadat ideální holubník, kolik holubů chovat a měl by mít chovatel holubů tolerantní sousedy? Zeptali jsme se Ondřeje Matouše, předsedy Českého svazu chovatelů a držitele ocenění Mistr Evropy a Mistr České republiky v chovu holubů.

Už jen 2 dny! Soutěžte o zahradní traktůrek Vari RL 120H v hodnotě 100 000 Kč!

Z reportáže vyplynulo několik chovatelských rad a tipů, prověřených praxí:

  • dobře funguje chovatelské zařízení chráněné ze 3 stran, s otevřenou přední částí, aby dobře větralo, doplněné voliérou (ta zabrání sedání holubů na okolní střechy a jejich znečišťování)
  • minimálním počtem pro začátek chovu jsou 2 páry
  • chovatelství holubů patří mezi méně finančně náročné obory, navíc, jak říkají holubáři, holubi se chovají nejen pro krásu, ale také pro užitek (holubí maso je chutné a dietní)
  • holub sedá na nejvyšší místo v okolí holubníku (když se rozhodnete pro chov holubů, promluvte si se sousedy, aby věděli, s čím mají počítat, a nedocházelo ke zbytečným konfliktům)
  • neopomíjejte veterinární prevenci a pravidelné očkování, aby byl váš chov po celý rok ve zdravém stavu
  • jaká má být skladba jídelníčku pro to které plemeno a roční období, to se dočtete na internetu
  • kroužek nasaďte včas, mezi 7. a 10. dnem života holouběte. Má totiž určitý průměr a protože holoubě velmi rychle roste, později už byste kroužek přes jeho prsty nepřetáhli

Více uslyšíte v reportáži.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...