Jak chránit zvířata před klíšťaty a blechami? K dispozici jsou obojky, pipety a nově také tablety

17. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Klíště u psa (ilustrační foto)

Možností je několik. Vybrat si můžete mezi obojky, pipetami a tabletkami. Podle plzeňského veterináře Miroslava Svatoše jsou nejnovější a momentálně nejúčinnější tabletky.

„Přípravků je celá řada. Některé na bázi bylinných extraktů, jako jsou obojky, ty mají spíš repelentní účinky. Další potom parazity už i hubí. Problémem je, že hmyz si na ně postupně zvykne, stává se odolným a přípravky ztrácejí na účinnosti. Je to neustálý boj a neustále se vyrábí něco nového, aby to ještě fungovalo,“ konstatuje veterinář Miroslav Svatoš.

Jen několik let jsou na trhu tabletky proti klíšťatům a blechám. „V současné době se zatím jeví jako nejúčinnější, některé působí měsíc, některé až tři měsíce. Dají se použít jak u psa, tak u kočky. Chce to ale důkladně se informovat a postupovat podle návodu, abychom zvířeti neublížili. Zejména kočky jsou v tomto směru specifické, existuje množství přípravků, nejen protiparazitárních, které bere třeba i člověk, můžou se dát psovi, ale kočce dokážou vážně ublížit nebo ji také zabít,“ varuje zvěrolékař.

Před aplikací pipety zvíře nekoupejte

Pipety podobně jako tabletky vašeho mazlíčka ochrání od jednoho do tří měsíců. „Některé z nich fungují velice efektivně. Jiné už, bohužel, nejsou to, co bývaly,“ krčí rameny plzeňský veterinář. Upozorňuje, že před aplikací pipety byste neměli zvíře koupat: „Může zmoknout, ale nesmí být odmaštěné šamponem. Některé pipety potřebují přirozený kožní maz, aby se správně vstřebaly. Takže když někdo v dobré víře psa vykoupe, aby to šlo do čistého kožíšku, udělá pravý opak toho, co by udělat měl.“

Obojky vydrží odpuzovat klíšťata a blechy v rozmezí čtyř až pěti měsíců, záleží na druhu. U kočky nákup obojku zvažte. „Ne že by se člověk musel strachovat, že by se na něm kočka uškrtila. Když někde prolézá a zadrhne se, prostě ho utrhne. Ale kvalitní obojek něco stojí. Když zůstane na větvi, kočce moc nepomůže,“ vysvětluje MVDr. Svatoš.

U malých koťat a štěňat doporučuje vnější parazity spíš mechanicky odstraňovat. Výše zmiňované prostředky jsou použitelné obvykle od sedmi týdnů věku, některé i později. Mohou být limitované také hmotností zvířete. Vždy je nutné řídit se pokyny výrobce.

Jaké nebezpečí hrozí od blech a klíšťat

Proč své mazlíčky chránit? Parazité dovedou napadené jedince pořádně potrápit. Běžné svědění přitom veterinář Miroslav Svatoš vidí jako nejmenší zlo: „Psi a kočky můžou mít alergii na bleší kousnutí. Pak stačí jedna nebo dvě blechy a výsledkem je rozsáhlý kožní problém. Blecha také může být zdrojem vnitřních parazitů, protože je mezihostitelem tasemnice. Klíšťata zase přenášejí boreliózu a další infekce. Asi není od věci ještě připomenout, že psa můžete proti borelióze nechat očkovat.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová