Jsem ráda za tatínky u porodu. I když ne každý vydrží do konce, říká primářka ze slánské porodnice
Markéta Matoušková chtěla být původně dětskou lékařkou. Pak si ale řekla, že jí bude lépe v roli lékařky, která děti přivádí na svět. Začínala v kladenské porodnici, kde podle svých slov získala pro svoji budoucí profesi skvělý základ. Dnes je primářkou gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Slaný.
Porodnictví se Markéta Matoušková věnuje už skoro třicet let. Za tu dobu udělalo podle jejích slov obrovský skok. „Když jsem začínala, vůbec nepřipadalo v úvahu, že by si rodičky mohly svůj porod naplánovat. Připnuly se na pásy, musely ležet, přísně se dodržovala nařízení lékaře. Dokonce se v prostorách porodního sálu mohlo tehdy kouřit,“ vzpomíná lékařka.
Dnes mohou nastávající maminky využít řadu možností, jak si před porodem co nejvíc ulevit od bolesti a jak samotný porod co nejlépe zvládnout. „U nás v porodnici mohou využít alternativní porodní sálek, kde je polohovatelný gauč se spoustou polštářů. Máme tam velký balón, na kterém mohou sedět. Máme tam žebřiny, kde se mohou vyvěsit. Je tam i bazének, který jim napustíme teplou vodou. A nabízíme i napářky, což je směs bylinek rozmíchaných v horké vodě. Žena si nad ně sedne na speciální stoličku a díky nim se lépe uvolní a otevřou porodní cesty.“
Většina žen chce dnes rodit co možná nejvíc přirozeně. A ve slánské porodnici je v tom maximálně podporují. „Protože porod je přirozený proces. A pokud je všechno v pořádku, tak je nejlepší, když do něj prakticky nezasahujeme. Poslední dobou je trend, že ženy tím porodem provázejí porodní asistentky, které s nimi absolvují třeba i předporodní kurzy a přípravy. Potom s nimi porodí a pak je ještě sledují a pomáhají jim v době šestinedělí,“ popisuje Markéta Matoušková.
Pořád mě to dojímá
Za skvělé považuje i to, že mohou být dnes u porodu i tatínkové. „Někdy je to opravdu dojemné a jindy to přináší i veselé příhody, když nám nějaký ten tatínek na sále omdlí. A pak se stává i to, že někteří tatínkové nechtějí být u samotného porodu, ale jenom při té přípravě před ním. Nakonec si to ale rozmyslí a zůstanou,“ usmívá se primářka. Nejkrásnější je podle ní sledovat první reakce čerstvých rodičů. Nejhezčí jsou slzy štěstí, za které se už ani muži dnes nestydí.
I po mnoha letech na porodním sále a po množství dětí přivedených na svět, považuje okamžik zrození za malý zázrak. „Stále to tak cítím. Jsem tak trochu plačka, takže mě to pořád dojímá,“ přiznává lékařka. Když všechno hezky probíhá a porod se povede, bývají podle ní velké emoce i mezi samotnými zdravotníky.
Jak se ona sama dívá na domácí porody, co si myslí o narůstajícím trendu ambulantního porodu, kdy maminka odchází s miminkem z porodnice do dvaceti čtyř hodin, a zda se jí někdy povedlo nechtěně vyzradit pohlaví dítěte rodičům, kteří to nechtěli vědět, se dozvíte při poslechu celého pořadu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.