Krmítko plné semen na jaře i v létě? Ornitolog nabízí lepší možnost, jak přilákat ptactvo na zahradu
Každý, kdo má na zahradě krmítko, ví, že podle spektra nabízené potravy se objevují různé druhy ptáků. Například kosy nenalákáme na slunečnici, ani pšenici. Ti chodí na nakrouhaná jablka nebo bobule. Ale pěnkavy, vrabci, sýkory, zvonci nebo stehlíci si na semínkách pochutnají.
„Nezapomeňte ale, že zimní nouze o jídlo skončila. Pokud chcete, aby vám ptáci i nadále chodili na krmítko, přikrmujte je velmi obezřetně. A určitě nedávejte ptákům rozdrobené piškoty ani tvrdé pečivo. To jim přinese minimum živin. Tvrdé pečivo jim může dokonce poškodit jícen,“ varuje chrudimský ornitolog Roman Hellinger.
Soutěžte o zahradní traktůrek Vari RL 120H v hodnotě 100 000 Kč!
Vytvořte ze zahrady pro ptáky prostřený stůl
Zda přikrmovat ptáky v jarních a letních měsících, to je podle Romana Hellingera velmi složitá otázka. Ani odborníci se neshodují v tom, jestli přikrmovat nebo ne.
„Já bych to s přikrmováním rozhodně nepřeháněl. Pokud se toho nechcete vzdát, tak do krmítka volte slunečnicová semínka, naloupané ořechy nebo směs obilovin a ovoce. Na jaře a v létě přikrmujte velmi ohleduplně a jemně,“ radí ornitolog.
Hodně zpěvných ptáků je hmyzožravých, proto pro ně není přirozené nacpávat je v teplých měsících pšenicí nebo slunečnicí. Ale určitě jim můžete prostřít přímo lahodnou tabuli tím, že vysázíte na záhony pestrobarevné květiny, keře s bobulemi, necháte na zahradě kupu větví, a podobně. Anglické trávníky a strojově zastřižené okoukané keře bez nápadu nenadchnou ani ptáky, ani kolemjdoucí.
Krmítko jako semeniště nemocí?
Překrmování může vést k přenosu chorob mezi ptáky. „Britové jsou známí tím, že přikrmují ptactvo po celý rok. Je to jejich záliba. Přitom se zjistilo, že zpěvného ptactva ubývá v důsledku nemocí. A zjistilo se i to, že je to dané celoročním přikrmováním. Ptáci se shlukují u krmítek a přenos nákaz je tak mnohem snadnější,“ uzavírá ornitolog Roman Hellinger.
Související
-
Jak zařídit ptákům na zahradě bezpečné koupaliště?
Svoji zahradu můžete upravit tak, abyste se mohli těšit z přítomnosti ptáků a dalších zvířecích obyvatel. Myslete i na jejich bezpečí a ochranu před predátory.
-
V Chrudimi vrací ptáky do města. Postavili jim 140 nových budek
Chrudimské parky, zahrady, ale třeba i sídliště. Všude tam se teď objevily nové ptačí budky. Je jich přes sto a má to být způsob, jak malé pěvce přilákat do města.
-
V Pardubicích se na stromech objevují pítka pro ptáky
Na pardubickém sídlišti Dubina jsou na stromech ptačí budky. Teď malá radnice přidává i pítka pro ptáky. Celkem bude napajedel pro opeřence 6.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.