Malebný skanzen Veselý kopec nedaleko Hlinska známe z mnoha filmů. Točila se tu i pohádka Lotrando a Zubejda

Zakladatelem a později vedoucím tohoto muzea v přírodě byl dobrovolný památkář Luděk Štěpán.

Od šedesátých let minulého století ho hnala touha zachránit vzácné památky, kterým hrozil na původním místě zánik, a současně umožnit jejich zpřístupnění široké veřejnosti.

V roce 1972 byla v muzeu s původním názvem Soubor lidových staveb a řemesel Vysočina zpřístupněna veřejnosti první expozice – tkalcovská světnička v usedlosti číslo 4. Postupně byly do lokality přemístěny další objekty z různých míst Českomoravské vrchoviny. Ucelený soubor staveb dokumentuje lidovou architekturu a lidové technické stavby velké části východních Čech.

K expozici patří také vodní kovací hamr ve Svobodných Hamrech. V roce 1993 přibyl také soubor venkovských domků nazývaný Betlém v centru města Hlinska. Na Veselém Kopci se pravidelně představují různá tradiční řemesla, každoročně se tu slaví masopust, dožínky, pořádá se jarmark a připomínají se vánoční obyčeje.

Masopustní veselí na Veselém Kopci v únoru 2020
autor: Jitka Škápíková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.