Nádhera na řezu i v ústech. To je bramborová roláda s uzeným od Jaroslavy Akii Rouchovanský Komoňové
Ať žijí česká jídla! Rodinný recept Jaroslavy Akii Rouchovanský Komoňové z Budišova je typicky české jídlo. Uzené maso s cibulkou dostanete do každého záhybu rolády. Nikde žádné suché místo. Kysané zelí jako příloha, případně i domácí škvarky, jídlo ještě zvýrazní.
- 600 g brambor
- 150 g hrubé mouky
- 30 g sádla
- špetka soli
- 1 vejce
- Na náplň:
- 50 g strouhanky
- 70 g másla
- 1 cibule
- 50 g sádla
- 300 g vepřových uzených ocásků (nebo jakékoliv oblíbené maso)
- 1/8 celeru
- 2 růžičky brokolice
- špetka soli
Postup
Den předem uvaříme brambory vcelku ve slupce doměkka. Necháme vychladnout.
Uzené maso vaříme asi 4 hodiny s kouskem celeru a s brokolice, špetkou soli doměkka.
Brambory oloupeme a nastrouháme na jemném struhadle na nudličky. K nastrouhaným bramborám přidáme mouku, vejce a sůl. Promícháme rukama, aby vzniklo konzistentní těstíčko. Necháme ho pod utěrkou odležet 30 minut při pokojové teplotě.
Během toho uděláme náplň. Nakrájíme cibuli a osmahneme ji na rozpáleném sádle dozlatova.
Maso z předešlého dne vyjmeme z vývaru na prkýnko a nakrájíme na malinké kostičky. Přidáme k cibuli a chvíli ho mírně smažíme. Trochu posolíme a necháme vychladnout.
V kastrůlku rozpustíme máslo a po dobu dvou až tří minut na něm dozlatova opražíme strouhanku a odstavíme.
Na pomoučněném válu rozválíme odpočinuté těsto do asi centimetr silné obdélníkové placky.
Na placku vrstvíme suroviny: opraženou strouhanku a na ni rozprostřeme opečené maso s cibulí. Zarolujeme na co největší počet otoček. Zabalíme do utěrky a konce svážeme provázkem, aby se roláda nerozevřela.
Dáme do vroucí vody, osolené půl lžičkou soli. Vaříme 25 až 30 minut. Po uvaření rozvážeme konce utěrky a roládu z ní vyjmeme. Potom nakrájíme na jednotlivé kousky rolády.
Tip: Podáváme s kysaným zelím: Na sádle zpěníme cibulku přidáme zelí, podlijeme trochu vodou a provaříme. Podle chuti přisladíme. Nezahušťujeme. Trochu uzeného můžeme přidat i do zelí. Na talíři můžeme roládu dozdobit i domácími škvarky.
Jaroslava Akia Rouchovanský Komoňová
Bramborovou roládu dělá podle receptu svého tatínka, který byl profesionálním kuchařem. Jaroslava doufá, že po něm zdědila nějaký kuchařský um. Bramborová roláda se u nich v rodině dělá už asi 30 let a má tradici.
Paní Rouchovanský Komoňová nás přivítala u nádherně prostřeného stolu s domácími koláčky z lineckého těsta plněnými tvarohem s mákem. Na dalším talířku byly připravené rakvičky s karamelovou šlehačkou.