Nedaleko šumavské Kvildy stojí v lese pomníček připomínající dramatické události nedávné historie
Za druhé světové války tam byla podzemní továrna na letecké součástky a několik zajateckých táborů. Po únoru čtyřicet osm krajem vedla převaděčská stezka z Čech do Bavorska, na které číhali pohraničníci. Řeč je o údolí Teplé Vltavy nedaleko Kvildy, v šumavském národním parku.
Tragédie, které se v hlubokých lesích v minulém století odehrály, připomínají zbytky staveb v dnes nepropustných lesích. A posledních deset let také pomníček s věnováním Čechům a Němcům, kteří s nasazením života pomáhali svobodomyslným občanům opustit totalitním režimem sevřenou vlast.
Dnes patří nejvýše položená obec v Česku, šumavská Kvilda, k vyhledávaným turistickým cílům. V zimní i letní turistické sezóně se počet lidí ve vesnici díky návštěvníkům zněkolikanásobuje. Láká je sem okolní divoká příroda. Kraj byl ale hodně divoký i v minulosti, i když ani ne tak kvůli lesům, jako spíš kvůli lidem.
Za druhé světové války se do odlehlých šumavských hvozdů u Kvildy nastěhovala továrna na komponenty pro proudová letadla. Její vybudování a chod pomáhali nedobrovolně udržovat váleční zajatci, pro které bylo zřízeno několik malých koncentračních táborů. Proto bylo ke konci války okolí Kvildy bombardováno.
A došlo zde i k přestřelce mezi německými ozbrojenci a americkou armádou, která celé území obsadila. Klid ale nenastal ani po vystěhování původního obyvatelstva. Po komunistickém puči začali v okolí Kvildy přecházet hranice do Bavorska za pomoci převaděčů lidé prchající před novým režimem.
Stezku, která sloužila k převádění lidí, nazvala Státní bezpečnost Kanál 54. Začínala nedaleko Vimperku a končila na druhé straně hranice, ve Finsterau. Nejslabším místem celé trasy byl můstek přes Teplou Vltavu, poblíž kvildské osady Františkov. Kousek od něj se totiž tyčí skála Pivní hrnec s turistickou vyhlídkou, ze které si pohraničníci udělali pozorovatelnu. Prchající z ní měli jako na dlani.
V roce 2004 byl nedaleko můstku vztyčen malý pomníček, připomínající osudy uprchlíků i převaděčů. Zajímavostí je, že někde v jeho blízkosti nejspíš bude i zasypaný vchod do německé podzemní továrny na letadla. Ten ale na své odkrytí stále čeká.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.