Nejlepší vepřový sulc je od babičky z rodiny Lenky Odvárkové z Rotavy, je masový a chuťově dokonalý
Lenka Odvárková dělá svému muži a celé rodině vepřový sulc podle své tchyně, která ho měla od své maminky. Je jednoduchý, masový, není mastný, prostě dokonalý. Nejlepší je s cibulí, pepřem a octem a k tomu pivo. Porota doporučuje jíst jako salát.
- 1 vepřové koleno
- 3 vepřové nožičky
- 5 bobkových listů
- 12 kuliček nového koření
- 1 lžíce soli
- 2 větší stroužky česneku
- K podávání:
- nakrájená cibule
- ocet
- pepř
Postup
Maso vložíme do velkého hrnce, zalijeme vodou, aby bylo celé potopené, přidáme sůl, nové koření a bobkový list. Vaříme lehce zakryté poklicí úplně doměkka, až maso samo odpadá od kosti. Celkem asi 4 hodiny. Pokličku lehce odklopíme, aby se mohla voda postupně odpařovat a vznikal tak základ pro sulc.
Měkké maso vyndáme a oddělíme libové od tučného. Libové maso nakrájíme na malé kousky, dáme do nádoby, ve které bude sulc tuhnout. Kůži a tučné maso semeleme na masovém mlýnku na středním sítku a přidáme také do nádoby k libovému masu.
Podle chuti přidáme do směsi nastrouhaný česnek a zalijeme vývarem z masa. Nádoba na sulc může být libovolná (srnčí hřbet, talíř, miska), ale vrstva sulcu by měla být maximálně 3 cm, aby šel dobře krájet.
Směs necháme ztuhnout nejlépe přes noc. Sulc potom můžeme nakrájet na malé kousky, posypat cibulí, opepřit, osolit a polít octem.
Lenka Odvárková
Recept na sulc má po mamince své tchyně. Její muž ho miluje. Porota doporučila jako vylepšení přidat do sulcu i trochu kořenové zeleniny, na barvu i na chuť.
Naše návštěva začala hned u vrátek z ulice, kde jsme předali dárkovou tašku a ucítili vůni vařeného masa, protože paní Odvárková vařila hned několik sulců. Na stole na nás čekaly jednohubky, chlebíčky, sladké dezerty a také láhev sektu. Paní Odvárková s námi ten den oslavila své narozeniny. Občerstvení mělo být původně pro kolegyně z práce, tak se jim dodatečně omlouváme a paní Odvárkové děkujeme za hezký den.