Oběd, který pohladí. Hovězí líčka na víně doporučuje Eva Malcharcziková

„Je to mlaskačka,“ říká o hovězích líčkách na víně Eva Malcharcziková z Postřelmova. Prozradila osvědčený masový recept s bramborovou kaší, který má od babičky Cecilky. Vyzkoušejte sami, jak se díky němu líčka krásně rozpadají.

Hovězí líčka na víně

1,2 kg hovězích líček
hladká mouka na obalení
sůl
čerstvě namletý pepř
5 lžic oleje
2 mrkve
3 cibule
2 stonky řapíkatého celeru
3 stroužky česneku
2 lžíce cukru krystal
2 lžíce rajského protlaku
500 ml suchého červeného vína
700 ml hovězího vývaru
2 bobkové listy
1 lžička tymiánu

Postup:

Hovězí líčka si necháme v celku, omyjeme je pod tekoucí vodou a osušíme. Celá líčka obalíme v hladké mouce, do které jsme přidali i špetku soli a čerstvě namletý pepř.

Maso zatáhneme v kastrolu na 5 lžících oleje. Když na povrchu zhnědne, vyjmeme ho z kastrolu.

Nakrájíme si na kostičky cibuli, mrkev a řapíkatý celer. Zeleninu přidáme do výpeku z masa a restujeme ji dosklovata. Pak přidáme 3 propasírované stroužky česneku.

Po orestování zalijeme zeleninu hovězím vývarem a přidáme cukr, rajský protlak, suché červené víno a zamícháme. Omáčku provaříme aspoň 10 minut.

Nakonec ji dochutíme bobkovými listy a sušeným nebo čerstvým tymiánem. Následně do omáčky vložíme orestované maso, kastrol přiklopíme a vložíme do předehřáté trouby.

Pečeme při 180 stupních asi 3 hodiny. Maso musí být po opečení měkké. Omáčka pečením ztmavne. Lze podávat rovnou s bramborovou kaší nebo můžeme omáčku propasírovat.

Eva Malcharcziková

Tým Pochoutkového roku přivítala se sklenkou bylinného likéru, jednohubkami a ořechovými koláčky podle své maminky. V průběhu vaření došlo i na tlačenku s čerstvým chlebem. Paní Malcharcziková ji získala od svého kamaráda řezníka, který na soutěžní vaření dodal také ústřední hovězí líčka.